Ovih se dana nastavlja rekonstrukcija povijesne jezgre Poreča, a, kao prvi korak, na više lokacija ukupnog obuhvata oko 5.800 četvornih metara provode se istraživački radovi u režiji Zavičajnog muzeja Poreštine. Kako doznajemo iz odjela za odnose s javnošću i protokol Grada Poreča, radi se o geotehničkom sondažnom bušenju na 25 pozicija uz sama pročelja zgrada i postavljanju sedam arheoloških sondi - tri na području ispred Istarske sabornice i četiri na području Trga Marafor.
Dobiveni podaci kao podloga za projeke
Dobiveni podaci poslužit će kao podloga kod projektiranja i izrade projektne dokumentacije za izvođenje radova na obnovi posljednje dvije faze povijesne jezgre.
- Riječ je o ciljanim sondama, jer tražimo stvari za koje znamo da postoje, ali ne u potpunosti. Primjerice, na Maraforu istražujemo njegov zapadni dio i spoj između popločenja i kapitolija, a kod Istarske sabornice ranokršćansku crkvu sv. Tome iz 5. stoljeća. Tražimo i cestu, odnosno sjeverni Decumanus za koji se pretpostavlja da postoji, ali u prethodnim istraživanjima nije pronađen. Sve to datira iz rimskog doba (forum, Decumanus), dok je crkva sv. Tome iz kasnoantičkog perioda u ranom srednjem vijeku, objasnio je arheolog iz Zavičajnog muzeja Poreštine Davor Munda.
Istaknuo je da dosta znaju o antičkom forumu, više-manje se zna koliko je bio velik (otprilike 44x44 metara) i gdje je lociran, kao i to kako Decumanus ide na njega. Munda ističe da će sonde olakšati postavljanje infrastrukture. Najavio je da će nakon istraživanja sve dobro dokumentirati i pomoću toga napraviti idejni projekt prezentacije povijesne jezgre, nakon čega slijedi zatrpavanje i korištenje prostora.
Četiri faze rekonstrukcije povijesne jezgre
Porečka starogradska jezgra nadaleko je prepoznata zbog svoje izuzetne vrijednosti i bogate spomeničke baštine, kojoj je kruna kompleks Eufrazijeve bazilike, uvršten kao spomenik iznimne vrijednosti na popis UNESCO-ove svjetske baštine. Da bi se povijesna jezgra adekvatno zaštitila i sačuvala, Grad s partnerima još od 1994. godine provodi projekt rekonstrukcije, koji uključuje popločenja i značajna arheološka istraživanja, kao i obnovu infrastrukture, tj. sanaciju temelja, fekalne i oborinske kanalizacije, struje, vode, telefonije, kabelske TV, javne rasvjete i plina. Sve to se s pročelja prebacuje u podzemne kanale, obrazlažu iz ureda za odnose s javnošću.
- Od 1996. do danas Grad je u suradnji s komunalnim poduzećima koja djeluju na području grada, konzervatorima i arheolozima proveo četiri faze rekonstrukcije povijesne jezgre i Trga slobode, a sada preostaje rekonstrukcija 2. i 5. faze. Da bi sve to bilo moguće, potrebno je izraditi projektnu dokumentaciju kojoj prethodi prikupljanje detaljnih i neophodnih podataka, među kojima ovi istražni radovi igraju značajnu ulogu, doznajemo od Anje Temimović iz gradskog odjela za odnose s javnošću.
Sredstva iz EU fondova
- Istraživačke radove provodi tvrtka Grasa projekt iz Zagreba pod budnim okom muzejskih djelatnika. Grad će iz svog proračuna za ovu investiciju izdvojiti oko 135.000 kuna bez PDV-a, dok će se za navedenu potrebnu dokumentaciju kandidirati za dobivanje sredstva iz EU fondova, veli Ajna Temimović. (Napisala i snimila Tanja KOCIJANČIĆ)