Tisuće štovatelja Josipa Broza pohodile Kumrovec

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Pod parolom "U mladosti je radost, u radosti je mladost" u Kumrovcu je danas pored rodne kuće Josipa Broza Tita održan već tradicionalni skup, ove godine posvećen obilježavanju 70. godišnjice drugog zasjedanja AVNOJ-a na kojem je, među ostalim, odnesena i odluka o pripajanju Istre, Rijeke, Zadra i otoka matici zemlji.

Obraćajući se okupljenima predsjednik zajednice udruga antifašista Istre Tomislav Ravnić pojasnio je zašto Istra cijeni druga Tita.

- Odgovor je izuzetno jednostavan. Zato što je višestoljetna težnja za nacionalnim i socijalnim oslobođenjem izvojevana pod Titovim vodstvom, inspirirana njegovom politikom kojom je Istra izbavljena iz višestoljetnog ropstva. U Titovo doba ostvareni su visoki standardi socijalne ravnopravnosti i ekonomskog i društvenog prosperiteta, osigurana je puna zaposlenost, obrazovanje i zdravstvena zaštita za sve, rekao je Ravnić.

Dodao je da je "Istra pružila prvi oružani otpor nadirućem fašizmu, što povijest pamti, jer su Istrani prije svega radnici i seljaci koji se nisu mirili s fašističkom represivnošću".

- Titovom politikom stvorena je povijesna prekretnica čija je srž kod nas u Istri u bratskoj konvivenci i antifašističkoj fratenanci, a njenom su odlučnom voljom uklonjene tragične višestoljetne međusobne traume. Uz nacionalno oslobođenje Istra je istovremeno i socijalno i ekonomski oslobođena. Poslije rata zemlja veleposjednika i Crkve je nacionalizirana i podijeljena sirotinji, a Istra je kroz samoupravni socijalizam s ljudskim likom postigla svoj najveći razvoj, naglasio je Ravnić.

Predsjednik Saveza društava "Josip Broz Tito" Hrvatske Tomislav Badovinac rekao je da se ove godine obilježava i 70. godišnjica bitaka na Neretvi i Sutjesci, gdje se kroz brigu za ranjenike pokazalo da je "humanizam i žrtvovanje za čovjeka bila kruna Titove moralne vertikale".

Voditelj programa Dubravko Sidor začudio se kako je moguće da i danas "mračne sile čine sve da okleveću lik i djelo čovjeka koji je bio legenda dvadesetog stoljeća".

Među prisutnima, kojih je bilo nekoliko tisuća, dominirali su Titovi štovatelji iz Slovenije u rasponu od živućih partizana, sredovječnih turista pa do pripadnika bajkerskih klubova.

Bilo je dosta gostiju i iz susjedne BiH, pa su se tako na zakrčenom parkiralištu mogli vidjeti autobusi s titoistima iz Cazina, Doboja, Krupe i Velike Kladuše.
Od hrvatskih su registracija dominirale pulske, a Istrani su dali i obol kulturno-umjetničkom programu koji se odigravao na pozornici.

Među uzvanicima viđen je i kineski veleposlanik u Hrvatskoj Shen Zhifei  i nekadašnja saborska zastupnica SDP-a Biserka Perman.

Kao i na svim dosadašnjim skupovima posjetiteljima se na štandovima nudila kotlovina, kao i raznorazni zagorski i Titovi suveniri, a prisutnima je svoje usluge nudila i jedna od tri tvrtke koje u Hrvatskoj nude usluge mobilne telefonije. (Z. CRNČEC, snimio N. REBERŠAK/NL)


Podijeli: Facebook Twiter