Televizijska pretplata ovisit će o visini plaće

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Godina 2013. mogla bi biti zadnja za koju je hrvatski puk plaćao HRT pristojbu na dosadašnji način. Pristojba se doduše, ako ne i na žalost, neće ukinuti, ali je više neće plaćati svatko tko ima prijemnik, niti će svatko plaćati isti iznos. Visina pristojbe ovisila bi o dohotku, a ne bi je plaćali, primjerice, nezaposleni. 

- Reforma HRT pristojbe, nikako ne njeno ukidanje, svakako će biti jedna od ključnih tema rasprave o medijskoj politici koja se intenzivira - potvrdio nam je Milan F. Živković, glavni savjetnik za medije Ministarstva kulture.

Reforma bi trebala biti sastavni dio novog medijskog zakonodavstva kojeg je ova vlast najavila i na čijoj se izradi uvelike radi ne bi li ga se čim prije u 2013. i donijelo.

Dobra vijest za HRT glasi kako je stav Ministarstva da bi polazno načelo te reforme trebalo biti da se prihodi HRT-a od pristojbe - mjesečno je to nekih 96 milijuna kuna - ne smanje. Drugo je načelo, kako kaže Živković, to da pristojba više ne bude svojevrsni "flat tax", nego da njen iznos ovisi o visini dohotka obveznika.

- To bi, očigledno, značilo da se pristojba plaća individualno, a obaveza plaćanja ne proizlazi više iz posjedovanja prijemnika ili kompjutora u domaćinstvu, nego naprosto iz činjenice boravka u Hrvatskoj. Osoba s višim primanjima plaćala bi višu, a umirovljenici recimo, ili nezaposleni nižu ili nikakvu pristojbu. Drugim riječima, za hipotetsko domaćinstvo od dvije osobe s upravo srednjim prihodom ne bi se praktično ništa promijenilo, osim što bi, umjesto sadašnjih osamdeset kuna, oboje ubuduće plaćali po četrdeset - pojašnjava Živković.

Čini se kako bi ovakav sistem naplate bio efikasniji od dosadašnjeg načina koji je odnosio poprilično novaca HRT-a put odvjetničkih ureda koji su dugove utjerivali. I Živković veli kako je lako pretpostaviti da bi reformirana pristojba, ako bi o njenoj naplati brinula porezna uprava, imala potpuni obuhvat obveznika, ostvarujući pritom i značajnu uštedu u nemalim, pače milijunskim, troškovima naplate koje danas snosi HRT. (Piše Siniša PAVIĆ/Novi list)

CIJELI TEKST U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter