Tartufi pod novogodišnjom jelkom u dvorištu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Iako je Tuber aestivum, istarski crni ljetni tartuf, daleko jeftiniji od svog bijelog, skupocjenog rođaka i otkupna cijena mu se kreće oko 100 eura za kilogram, tko ne bi želio da mu ispod jelke u dvorištu uz samu kuću rastu crni tartufi kao što je to slučaj s Darkom Paladinom iz sela Paladini kod akumulacije Butoniga.

Tartufaru sa 42 godišnjim tartufarskim stažem, tartufi na okućnici rastu punih osam godina ispod jelke koja mu je sestra još 1992. godine kupila za Novu godinu.

Tuber aestivum, istarski crni ljetni tartuf jedan je od najčešćih tartufa, a moguće ga je pronaći u velikim količinama u podnožju hrasta, lješnjaka, topola, bukvi i borova. Za razliku od bijelih tartufa, u pravilu rastu površinski i može ga se lakše naći, a oni koji poznaju staništa, mogu ih vaditi i bez psa.

- Jedinstven je to slučaj u Hrvatskoj da se tartufi mogu naći u dvorištu, priča nam Darko Paladin i dodaje da su pojedine primjerke primijetili već u siječnju. Pratili su njihov rast, malo otkrivali, pa ponovo pokrivali, a oni su dalje rasli.

Za one koji ne vjeruju u slučajnosti treba reći da je tartufar iz Paladini godinama tražio crne tartufe u prirodnim staništima te je koru bacao ispod jelke što je pogodovalo stvaranju micelija i tartufa je svake godine više.

- Lani sam pustio da neki primjerci istrunu u zemlji pa je ove godine puno više tartufa, vjerojatno stotinjak primjeraka, ukupno preko dva kilograma, ističe Darko Paladin. Upozorava da istarski tartuf treba zaštiti kao pršut i teran, da se zna da je tartuf iz Istre, a ne da se uvozi iz drugih država.

U blizini sela Paladini prirodna su staništa crnog i bijelog tartufa, a upravo je iz Paladini krenula ideja o plantažama za uzgoj crnog tartufa. Darkov susjed Goran Karlić u blizini svoga doma, uz stoljetnu hrastovu šumu, prirodno stanište crnog tartufa, prije nekoliko godina zasadio je i nasade sadnica hrasta, lješnjaka i graba čije je korijenje mikorizirano većinom micelijem crnog tartufa.

Kada zakon ne prati prirodu

Sezona crnog tartufa počinje u svibnju, a najviše ga je u lipnju i u srpnju. Poznati tartufar Giancarlo Zigante, dugogodišnji prijatelj Darka Paladina, upozorio je međutim na jednu zakonsku nelogičnost. Postojećim Pravilnikom o zaštiti gljiva određeno je jedinstveno trajanje sezone za sve podzemne gljive, što znači da se po tom pravilniku ljetni crni tartuf ne može legalno sakupljati. Iako sezona ljetnog tartufa počinje u svibnju, pravilnikom je naime predviđeno da se crni ljetni tartuf kao i bijeli, mogu tražiti tek od 15. rujna. U tijeku je izrada nacrta prijedloga pravilnika o mjerama upravljanja i zaštite zavičajnih divljih vrsta i uvjetima njihova korištenja, kojim će se obuhvatiti i tartufi, pa se tartufari nadaju da bi u iduću sezonu crnog tartufa mogli krenuti s novim pravilnikom. (Napisala i snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)


Podijeli: Facebook Twiter