Svjetske burze oštro pale i u drugom tjednu nove godine

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Na svjetskim su burzama i u drugom tjednu ove godine cijene dionica oštro pale zbog potonuća cijena nafte na najniže razine u 12 godina i strahovanja ulagača od posljedica slabljenja kineskog gospodarstva.

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones potonuo 2,2 posto, na 15.988 bodova, a za toliko je pao i S&P 500, skliznuvši na 1.880 bodova. Nasdaq indeks izgubio je, pak, 3,3 posto, zaronivši na 4.488 bodova.

Kako su u prvom tjednu ove godine Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq indeks potonuli više od 6 posto, protekla dva tjedna predstavljaju najgori početak godine na Wall Streetu u povijesti.

To je ponajviše posljedica pada cijena nafte na nove najniže razine u 12 godina jer zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva slabi potražnja, dok je proizvodnja 'crnog zlata' i dalje visoka.

Na američkom je tržištu cijena barela u petak zaronila na 29,42 dolara, dok je na londonskom tržištu skliznula na 28,94 dolara, produbivši svoj gubitak u proteklih tjedan dana na 13 posto. Tako niske cijene nafte nisu zabilježene još od 2003. godine.

"Prije, kada su cijene nafte padale, smatralo se da je to dobro za preostalih devet sektora S&P 500 indeksa. Ta se pjesma promijenila. Sada se ulagači plaše proširenja zaraze na ostalih devet sektora", kaže Jake Dollarhide, direktor u fondu Longbow Asset Management.

Ulagače su zabrinule i nove naznake usporavanja rasta kineskog gospodarstva, zbog čega su cijene dionica na burzi u Šangaju i prošloga tjedna oštro pale, pa su od početka godine na gubitku oko 18 posto.

To otvara pitanje mogu li tamošnje vlasti zaustaviti silazni trend ne samo dionica, nego i kineskog juana, čije je tečaj već danima pod pritiskom, a podržavaju ga, kako kažu trgovci, samo masovne intervencije kineske središnje banke.

Niz novih podataka, od industrijske proizvodnje do prometa u maloprodaji, ukazuje i na usporavanje rasta američkog gospodarstva u posljednjem lanjskom tromjesečju.

A to znači da ni poslovni rezultati američkih kompanija i banaka neće biti blistavi. Naime, zbog niskih cijena nafte, slabljenja kineskog gospodarstva i visokog tečaja dolara, što loše utječe na prihode američkih multinacionalnih kompanija u inozemstvu, očekuje se recesija zarada, odnosno njihov pad drugo tromjesečje zaredom.

Nakon što su prošloga tjedna objavljena prva poslovna izvješća, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom kvartalu prošle godine pala za 4,8 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Na strahovanja ulagača ukazuje skok VIX indeksa 'straha' Čikaške burze opcija samo u petak za 29 posto, na 30,95 bodova, najvišu razinu od rujna. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.

"Ulagači su prestrašeni na smrt, a činjenica da je do ovoga došlo na početku godine daje svemu tome i nekakav povijesni značaj", kaže Phil Orlando, strateg u tvrtki Federated Investors.

Od početka godine S&P 500 indeks izgubio je više od 8 posto, pa je sada oko 12 posto u minusu u odnosu na svoju rekordnu razinu iz svibnja prošle godine. To znači da je zaronio u područje korekcije, odnosno više od 10 posto ispod svoje prethodne najviše razine.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE skliznuo je 1,8 posto, na 5.804 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,1 posto, na 9.545 bodova, a pariški CAC 2,9 posto, na 4.210 bodova.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna skliznuo 3,1 posto, na 17.147 bodova, najnižu razinu u tri i pol mjeseca. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter