Međunarodni umjetnički kamp Kamenjak (MUKK) ovog će se ljeta, drugu godinu zaredom, ponovno na otvorenoj pozornici u šumi tik do uvale Polje u Premanturi, održati od 28. srpnja do 11. kolovoza, a predavači će ovaj put biti relevantna imena europske plesne scene.
Među njima je i jedan od najtraženijih - Jos Baker (ex Peeping Tom Theatre), koji će od 28. srpnja do 3. kolovoza održati sedmodnevnu radionicu o fiziologiji plesne tehnike, od temeljnih načela prebacivanja tijela kroz prostor do složenog plesnog materijala.
Ravnoteža i gipkost
U istom razdoblju predavat će i Tony Thatcher, voditelj postdiplomskog studija na londonskom Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, iza kojeg je 35-godišnja karijera u Europi, SAD-u i Velikoj Britaniji. Njegova sedmodnevna radionica nosi naziv "Praksa kralježnice i prijedlozi improvizacije", a uključuje usmjeravanje pažnje k ravnoteži, gipkosti i smjeru. U tom prvom dijelu kampa, švedski priznati koreograf Rasmus Olme, voditelj plesa i koreografije na The Danish National School of Performing Arts u Kopenhagenu održat će radionicu "Vrtložno zauzimanje prostora".
U drugom će dijelu kampa, od 4. do 11. kolovoza, mađarski koreograf Andras Deri održati osmodnevnu radionicu "Urbani plesni stilovi", a u istom razdoblju radionice će voditi i domaće snage - rođena Puljanka Aleksandra Mišić radionicu suvremenog plesa "Combo by Alex", s fokusom na ekspresiju i osjećajnost pokreta, a Sven Bahat radionicu "I Body". Riječ je o 'virtual performing' platformi u kojoj Sven Bahat koristi društvene mreže kao prostor izvođenja izvedbenih umjetnosti kroz video, fotografije, "gif-ove" kolaže.
Gosti Showcasea 2. kolovoza bit će studenti s danskog The Danish National School of Performing Arts Ursula Robb i Rasnmus Olme s predstavom "Processor"; studenti 3. godine Instituta za umetničku igru iz Beograda Katarina Stojković i Branko Mitrović s komadom "Cats", dok će Jos Baker nastupiti sa svojom najnovijom predstavom "Of No Fixed Abode" ("Bez stalnog boravka"), Prateći čovjeka koji s radiom na leđima putuje po svijetu tražeći prihvaćanje, ovaj se komad bavi usamljenošću, izolacijom, snagom medija i utjecajem karizmatičnih vođa.
U programskom središtu ovog projekta je dvotjedna međunarodna plesna radionica na kojoj polaznicima, uz domaće, predaju recentni pedagozi i plesači iz relevantnih europskih i svjetskih plesnih akademija i kompanija; a pokrenuo ga je plesač i koreograf Rajko Pavlić, umjetnički voditelj zagrebačkog ansambla suvremenog plesa Liberdance.
Edukacija i usavršavanje
- I ovaj put očekujemo dolazak polaznika iz cijele Hrvatske i inozemstva. Uglavnom su to plesači, pedagozi i koreografi kojima ovakve radionice služe za njihovu edukaciju, usavršavanje i informiranje o novitetima na području plesne pedagogije, koreografije, metodologije rada i ostalog, pojašnjava Pavlić i ponavlja glavni cilj kampa: "Želimo umjetnicima prepustiti prostor Kamenjaka da svojim umjetničkim istraživanjima, individualnim kreacijama, maštovitošću, lucidnošću pa i provokacijama u granicama umjetničkih sloboda divljinu i netaknutu prirodu Kamenjaka pretvore u prostor prvorazredne i visoko estetizirane vrijednosti. Svaka umjetnička akcija mora polaziti od te ideje i potencirati i prezentirati takav prirodno-ekološki rezervat i involvirati sebe u tkivo ovog jedinstvenog prostor".
Prošle je godine radionicu klasičnog baleta održao hrvatski par Ljiljana Gvozdenović i Andrej Izmestjev; radionice suvremenog plesa Johannes Hartl iz Njemačke te hrvatski koreografi i plesači Matija Ferlin, Sven Bahat i Ana Mrak. Jazz-dance radionicu vodila je nagrađivana slovenska plesačica Klara Lainšček te njene hrvatske kolegice Iva Čevizović i Tamara Savičević; radionicu hip-hopa slovenski plesni pedagog i koreograf Željko Božić, Anteo Ukušić i Saša Krnetić, dok je "Modern" radionicu vodio Miloš Isailović, pedagog, diplomirani baletan i dobitnik nagrada na međunarodnim natjecanjima. (Z. ANGELESKI)