"Sveti Martin na istarskom boškarinu" predstavlja pocetak slicnih projekta u skorijoj buducnosti u mjestima i gradovima gdje se slavi sveti Martin, rekao je na svecanosti u tarskom kaštelu u subotu kulturnjak Ante Soric otvarajuci izložbu poznatog slikara naivca Milana Generalica.
Otvorena pet dana prije proslave mjesnog zaštitnika, izložba je okupila brojne ljubitelje umjetnosti i mještane te potvrdila nastavak najavljivanih projekata zaklade Prica, u sklopu koje se u Taru odvijaju likovne kolonije i škole. Posljednja je bila škola ksilografije na kojoj je jedan od sudionika bio upravo Generalic.
Tar je imao srecu biti ljetnim domom Zlatka Price, jednog od najeminentnijih poslijeratnih hrvatskih umjetnika, te je prije tri godine zaklada pokrenula likovnu koloniju u Samoboru, potom u Pecuhu i Taru, u sklopu koje se razvija i ideja da se stvori kulturna jezgra kroz koju ce se uz potporu lokalnih vlasti i Turisticke zajednice promovirati ovaj istarski gradic.
Milan Generalic (1950.) iz Hlebina potomak je glasovite obitelji hrvatskih slikara naivaca pod cijim je mentorstvom stekao prva slikarska iskustva koja je kasnije usavršio u školi primijenjenih umjetnosti. Na tarskoj izložbi predstavlja se s dvadesetak prijenosnih freski, koje slika tehnikom al fresco na podlozi koju sam izraduje i koja imitira zidnu površinu.
Uz one svetog Martina na boškarinu i konju, tu su predstavljeni i drugi sveci i svetice, prikazani kroz prizore iz pucke mitologije s prepoznatljivim ikonografskim atributima od sv. Franje, sv. Nikole, sv. Agate, sv. Katarine, do sv. Šime, sv. Pelegrina, Gospe od andela, Gospe od Zdravlja i drugih.
"Sve su to sveci s pozadinom više mediteranskog negoli panonskog ambijenta, u svakome slucaju sveci koji su blato pretvorili u živorodno more. Crvena i plava boja kao kromatske dominante Generalicevih fresaka, gdje je plava marijanska, a crvena boja Duha Svetog, cesto su odvojene tamnim, zagasitim valerima koji dovršavaju kromatsku ljestvicu tako što je pomicu u beskonacnost, istodobno u nepostojanje i sintezu svake zbilje", piše u pratecem katalogu izložbe književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnic.
Medu freskama valja istaknuti i "Stopu svetog Martina", koju je Generalic izradio ove godine i koja ce se prikljuciti umjetnickom djelu francuskog kipara Michela Audiarda. Naime, "Stopa" je zajednicko martinsko obilježje svih zemalja u kojima je razvijena tradicija štovanja ovog sveca.
Ideja "Stope" potekla je od Audiarda i simbolicki prenosi aktivnost sv. Martina koja se sastojala u stalnom putovanju, a obilježavanje martinskih lokaliteta dio je projekta kulturnog martinskog itinerara koji provodi Europski kulturni centar "Sv. Martin" iz Toursa u Francuskoj.
Uz Sorica i Generalica, okupljene na otvaranju izložbe pozdravili su i predsjednik Opcinskog vijeca Anton Stojnic i donacelnice Sanja Žužic i Patricia Zenaro.
Gost svecanosti, talijanski slikar i graficar Ugo Maffi, ujedno i jedan od zaduženih za promociju i vodenje tarske likovne kolonije, ovu je priliku iskoristio za kratko predstavljanje svoje likovne mape nastale u suradnji s koprivnickom pjesnikinjom Enrikom Bijac.
Izložba je otvorena do 21. studenog i može se pogledati svaki dan od 10 do 14 sati.