Sve je spremno za Dane harmonike u Poreču

Učenici porečke Umjetničke škole
Učenici porečke Umjetničke škole

Svako toliko prođem kroz prolaz (pasaž) koji od porečke rive vodi do Ulice Aldo Negri i stanem ispod prozora odakle dopiru zvuci instrumenata učenika Muzičke škole. Nevezani zvuci klavira, violine, harmonike… daju tom uskom prolazu neobičan urbani čar, višu vrijednost koju slučajni prolaznik na tren prepozna.

Porečka Umjetnička škola ima iza sebe 41 godinu rada, ogromno pedagoško iskustvo u radu s mališanima koji uz redovnu nastavu u osnovnoj školi provedu s muzikom šest godina intenzivnog rada. Škola organizira nastavu klavira, violine, gitare, flaute, harmonike, violončela i trube. No, porečka škola ima i plesni odjel sa četverogodišnjim nastavnim razdobljem. Plesom se trenutno bavi 27 mališana ili osmoškolaca dok školu pohađa ukupno 287 učenika koje stručno prati 31 nastavnik. Umjetnička škola Poreč ima u svom sastavu i područni odjel u Vrsaru s 40 upisanih učenika od prvog do šestog razreda.

Ravnateljica škole Sanjica Sara Radetić objašnjava nam da škola pruža djeci zaokruženo glazbeno i plesno obrazovanje na temelju propisanog nastavnog plana i programa koji je usklađen s državnim standardima i zakonima. Krajem prošle godine Hrvatsko društvo glazbenih i plesnih učitelja dodijelio je posebnu nagradu učiteljici Umjetničke škole Poreč, Ani Šterpin Zagoranski, koja je zahvaljujući postignutim rezultatima promovirana i u zvanje profesorice savjetnice.

- Za sve nas veliki događaj u Zagrebu okrunjen je i nastupom harmonikaškog orkestra Umjetničke škole Poreč na svečanom koncertu povodom Dana Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga koji je održan 17. prosinca 2015. u koncertnoj dvorani  zagrebačke Muzičke akademije, kaže nam ravnateljica Sanjica Sara Radetić.

No, uz harmonikaški, porečka Umjetnička škola ima i gudački orkestar s 25 učenika i uz njih i soliste. Učenici su to koji svake godine nastupaju na svim važnijim susretima i natjecanjima, ne samo u Hrvatskoj već i diljem Europe. Riječ je o djeci između šest i 14 godina života koja uz obavezno školovanje tjedno odrađuju od četiri do šest nastavnih sati, a tome valja pridodati i svakodnevne vježbe kod kuće na instrumentu.

- Naša su djeca primjer. U vrijeme kada je brzina postala jedina vrlina, kada se širi lažna predstava brzog i vrtoglavog uspjeha, mi u školi provodimo rad, učimo ih na svakodnevni trud. Djeca spoznaju da je muzika, i slijedom nje svaka vještina, proizvod rada, vremena. Nekako se s nama djeca prilagođavaju pravim tempom i pravim vrijednostima života, veli Sanjica Sara Radetić.

Ovih dana teku pripreme za organizaciju devetog izdanja manifestacije "Dani harmonike", koji će se u Poreču održati od 1. do 8. veljače. Čast otvaranja manifestacije pripast će gostu iz Srbije, profesoru na Umjetničkoj akademiji u Nišu Miljanu Bjeletiću koji je svjetski priznati harmonikaški pedagog. Uz nazočnost publike tijekom 1. i 2. veljače prof. Bjeletić predavat će učenicima, a na predavanja su dobrodošli i zainteresirani građani. U utorak, 2. veljače, će uvaženi gost održati predavanje na temu: "Umjetnost sviranja na harmonici". Dan kasnije u srijedu, 3. veljače, s početkom u 19. sati u porečkoj  Kazališnoj dvorani održat će se koncert učenika harmonike porečke škole a 4. veljače u dvorani Umjetničke škole odvijat će se stručno vijeće učitelja harmonika iz pedagoških institucija Istarske, Primorsko- goranske i Ličko- senjske županije. Istog dana u koncertnoj dvorani škole, s početkom u 18 sati upriličit će se koncert učenika harmonike Istarske i Primorsko- goranske županije. U petak, 5. veljače, u 19 sati slijedi koncert studenata harmonike pulske Muzičke akademije.

Dani harmonike završit će 8. veljače koncertom Josipe Vukelić dobitnice specijalne nagrade na šestom hrvatskom natjecanju harmonike održanom u Daruvaru. Koncert će se održati u dvorani porečke Umjetničke škole s početkom u 19 sati. (Elio VELAN)


Podijeli: Facebook Twiter