Američki predsjednik Barack Obama imenovao je u srijedu svoju blisku suradnicu Susan Rice na mjesto savjetnice za nacionalnu sigurnost, čime je ojačao nadzor Bijele kuće nad vanjskom politikom, a suprotstavio se republikancima koji su kritizirali njezine postupke u vezi s lanjskim napadom na američko diplomatsko predstavništvo u Libiji.
Obamu kritiziraju zbog oprezna pristupa u situaciji u kojoj je sve više dokaza, piše Reuters, da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad upotrijebio kemijsko oružje protiv pobunjenika koji ga žele svrgnuti. Medji pišu da je Rice političarka koja se neće ustručavati podržati intervencije u inozemstvu u slučajevima krize.
Bijela kuća objavila je i da će Obama na dosadašnje mjesto Susan Rice, mjesto veleposlanice SAD-a u Ujedinjenim narodima, imenovati Samanthu Power, dobitnicu Pulitzerove nagrade, nekadašnju savjetnicu u Bijeloj kući i harvardsku profesoricu, koja je kritizrala Clintonovu administraciju zbog pasivnosti u vrijeme genocida u Ruandi 1994.
Postavljanje Susan Rice na mjesto savjetnice za nacionalnu sigurnost sigurno će razljutiti republikance koji su oštro kritizirali njezinu ulogu u američkom odnosu prema napadu koji se dogodio u libijskome gradu Bengaziju rujnu prošle godine i u kojem je poginulo četvero Amerikanaca, pa i veleposlanik Christopher Stevens.
Kad je Obama odlučivao tko će zamijeniti Hillary Clinton na mjestu državne tajnice, smatralo se da mu je Rice prvi izbor. To je bilo u jeku republikanskih kritika zbog Bengazija, a državni tajnik postao je John Kerry.
Vanjska politika pod Susan Rice bit će centralizirana i dolazit će iz Bijele kuće, pa se postavlja pitanje koliko će manevarskog prostora imati državni tajnik Kerry, kaže Aaron David Miller, stručnjak za vanjsku politiku u Centru Woodrowa Wilsona. "Ona je veoma izravna, veoma otvorena i tvrda, ali izuzetno vješta i samouvjerena", kaže i dodaje da je se svi boje, pogotovo zato što je bliska predsjedniku. (Hina, foto REUTERS)