Surogat majčinstvo donosi Indiji 2 milijarde dolara

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Komercijalno iznajmljivanje maternica industrija je u punoj ekspanziji u Indiji s prihodom od 2 milijarde dolara na godinu, a kupci su inozemni parovi bez djece koji žele po pristupačnoj cijeni i legalno dobiti potomstvo, piše u ponedjeljak portal France 24. 

Indijska vlada godinama promiče zdravstveni turizam jer operacije i postoperativni zahvati u toj zemlji stoje daleko manje nego na Zapadu i važan su izvor prihoda zemlji s više od milijarde ljudi, no iznajmljivanje maternica bogatim strancima koji plaćaju Indijkama da za njih rode dijete postavlja niz etičkih pitanja. 

Konfederacija indijske industrije procjenjuje zaradu industrije surogat-majki na više od 2 milijarde dolara. 

Kako bi ušutkala kritike, Indija je nedavno regulirala tu aktivnost te zabranila istospolnim parovima i samcima da zatraže uslugu surogat-majke, što su pak udruge za ljudska prava nazvale diskriminacijom.

U reportaži iz klinike Surrogacy Centre India u New Delhiju, France 24 donosi priču 31-godišnje Indijke Seite Thape koja je lani rodila dijete za homoseksualni par začet doniranim jajašcem neke druge žene.

Klinika u New Dehliju jedna je od više desetaka takvih specijaliziranih ustanova u Indiji.  

Thapa je trudnoću iznijela u iznajmljenim prostorijama klinike zajedno s više do 100 drugih surogat-majki. 

Odbija reći koliko je zaradila, no iz klinike se doznaje da surogat-majka primi oko 6.000 dolara od ukupno 28.000 koliko par izdvaja za cjelokupni postupak. 

Surogat-majke polaze i za njih posebno osmišljen psihološki tečaj pa Seita Thapa priznaje kako je nakon poroda odvratila pogled i nije vidjela novorođeno dijete. U njezinoj je svijesti snažan motiv: maternicu je iznajmila za dobrobit svoje dvoje djece jer je zarađeni novac položila u banku za njihovu budućnost. 

Surrogacy Centre India u New Delhiju djeluje od 2008., a u 2012. ondje je rođeno 291 dijete. Ta djeca žive u 15 različitih zemalja, među kojima su i Kanada, Australija, Japan, Norveška i Brazil. 

Kandidatkinje za iznajmljivanje maternica moraju imati vlastitu djecu, navodi liječnik i odbacuje kritike ljudi koji bi surogatstvo zabranili, a sami se nikad nisu susreli s partnerima koji sanjaju imati vlastito dijete. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter