Bivši čelnik jugoslavenske tajne službe Zdravko Mustač bit će izručen Njemačkoj zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, odlučio je danas nepravomoćno Županijski sud u Varaždinu razmatrajući izvršenje Europskog uhidbenog naloga zbog kaznenog djela pomaganja i poticanja na ubojstvo prema njemačkom Kaznenom zakonu.
Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat izjavila je da je sud donio odluku o njegovu izručenju, no, odluku nije htjela komentirati jer je prvostupanjska i na nju će se žaliti. Na upit novinara kako je Mustač podnio odluku, rekla je: "Dobro".
Siniša Pavlović, odvjetnik Đurekovićeve udovice Gisele, rekao je da je zadovoljan odlukom i da ju je sud obrazložio argumentima koje su oni očekivali.
Županijski sud u Varaždinu preuzeo je slučaj Zdravka Mustača nakon što je sud u Velikoj Gorici, kojemu je Vrhovni sud vratio predmet na odlučivanje, zatražio da se taj slučaj preda drugom sudu zbog nedostatka sudaca. Velikogorički sud je u siječnju odbio Mustača izručiti Njemačkoj tvrdeći da je nastupila zastara u tom slučaju, no na tu se odluku žalila udovica ubijenog Stjepana Đurekovića, Gisela Đureković, a Vrhovni sud tu je žalbu prihvatio i ukinuo rješenje velikogoričkog suda.
Vrhovni sud je vratio predmet na odlučivanje Županijskom sudu u Velikoj Gorici pred izmijenjenim sudskim vijećem, na što je taj sud zatražio da se, zbog nedostatka sudaca, odluka donese na nekom drugom sudu, pa je predmet dodijeljen onom varaždinskom.
Zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, koji je brutalno likvidiran 1983. godine pokraj Muenchena, Njemačkoj je 24. siječnja izručen bivši šef jugoslavenske i hrvatske tajne službe Josip Perković.
Mustačeva obrana najavila žalbu, druga strana očekuje potvrdu izručenja
Odvjetnica bivšeg obavještajca Zdravka Mustača najavila je žalbu na odluku varaždinskog Županijskog suda koji je danas odobrio izručenje njezina branjenika Njemačkoj zbog umješanosti u ubojstvo bivšeg emigranta Stjepana Đurekovića, dok odvjetnik obitelji Đureković vjeruje da će Vrhovni sud potvrditi odluku o izručenju.
Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat izjavila je Hini da će se svakako žaliti Vrhovnom sudu nakon što dobiju pisano obrazloženje odluke Županijskog suda u Varaždinu.
Osim pisanog obrazloženja odluke varaždinskog suda, na koju nezadovoljna strana može podnijeti žalbu u roku tri dana od njezina zaprimanja, Mustačeva obrana očekuje i odluku Ustavnog suda, kojem je u ponedjeljak podnijela prijedlog za pokretanje postupka ocjene ustavnosti Zakona o pravosudnoj suradnji.
Ustavnom sudu Mustačeva obrana je predložila da obustavi sve radnje koje se odvijaju po tom zakonu, temeljem kojeg je varaždinski Županijski sud nepravomoćno odlučio izručiti Mustača.
Utvrdi li Ustavni sud da taj zakon nije sukladan s Ustavom, može ga poništiti ili ukinuti, kazala je Horvat. U slučaju poništenja to bi se odnosilo na sve odluke o izručenju, a u slučaju ukidanja samo na osobu koja je podnijela prijedlog, objasnila je.
No, osobe koje su već izručene temeljem Europskog uhidbenog naloga u nadležnosti su pravosudnih tijela zemalja kojima su predane. Među njima je i bivši šef jugoslavenske i hrvatske tajne službe Josip Perković, koji je izručen 24. siječnja, nakon što je to odobrio zagrebački Županijski sud i potvrdio Vrhovni sud. (Hina)