Sandri Benčić su SOA i Ured za udruge prekršili prava zajamčena Ustavom i Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda. Tako je odlučio Ustavni sud na temelju ustavne tužbe Benčić i time se pravni aspekt slučaja Cigelj-Benčić pri samom kraju.
Slučaj je izbio u siječnju 2007. godine i imao je velik medijski odjek. Jadranka Cigelj, tadašnja predstojnica Vladina Ureda za udruge, zatražila je u studenom 2006. godine potpunu sigurnosnu provjeru deset osoba koje su bili kandidati za članove Savjeta za razvoj civilnog društva. Među tih deset osoba bila je i Benčić, koja je slučajno saznala da se nad njom provodi sigurnosna provjera.
Naime, agent SOA-e nazvao je udrugu B.a.b.e. i kod Sanje Sarnavke se raspitivao o Benčić, koju je u Savjet kandidirao Centar za mirovne studije. Taj je Centar o tome priopćenjem obavijestio javnost u prosincu 2006. godine, a u siječnju 2007. javnost je saznala da je svih deset kandidata za Savjet bilo podvrgnuto potpunoj sigurnosnoj provjeri na zahtjev Cigelj.
U sklopu te afere Cigelj je smijenjena, a nakon afere promijenjeni su i propisi koji reguliraju sigurnosnu provjeru. Benčić je prosvjedovala, a potom i pokrenula sudske postupke jer je sigurnosno provjeravana bez znanja o tome i bez prethodnog pristanka, što je protivno tadašnjim propisima.
U svemu tome šeprtljavo se ponijela i SOA. Njoj je Cigelj poslala zahtjev za potpunom sigurnosnom provjerom, a formalno je zatražila da tu provjeru obavi POA (koja je bila ukinuta nekoliko mjeseci ranije), a ne SOA. Tu je sigurnosnu provjeru formalno zatražila od ravnatelja POA-e Tomislava Karamarka, a ne od ravnatelja SOA-e Tomislava Karamarka. Slučaj je uzdrmao i poziciju tadašnje potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor.
Ustavni sud je odlukom od 8. svibnja ove godine, koja je u ponedjeljak objavljena u Narodnim novinama, usvojio ustavnu tužbu Benčić i zaključio da su prekršena prava koja joj jamči Ustav te Konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda. (T. PONOŠ/NL)
VIŠE ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU