Studija: 40 posto roditelja daje djeci krive lijekove

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Četrdeset posto roditelja daje djeci lijekove koje ne bi smjeli uzimati, pokazuje najnovija studija sveučilišta Michigan, a prenosi u utorak znanstveni časopis New Science Monitor.

Prema istraživanju, brojni roditelji daju djeci mlađoj od četiri godine lijekove protiv kašlja ili prehlade koje djeca ne bi smjela koristiti, a oko 25 posto roditelja daje im lijekove za smirivanje kongestije (nenormalnog nakupljanja krvi u organima i tkivima).

Prema uputama Američke uprave za hranu i lijekove iz 2008., lijekove bez recepta ne bi trebalo davati djeci mlađoj od dvije godine, jer mogu izazvati ozbiljne nuspojave, rekao je dr. Matthew Davis.

"Ti proizvodi ne smanjuju vrijeme trajanja infekcije i pogrešna upotreba može nanijeti ozbiljne štete", dodao je Davis.

"Međutim, ono što zbunjuje je što se ti proizvodi često označavaju kao lijekovi za djecu. Pojedinosti su obično na poleđini kutije napisane sitnim slovima, a upravo tu roditelji i oni koji skrbe o djeci mogu doznati da ih ne bi trebali davati djeci mlađoj od četiri godine", upozorio je Davis.

Upotreba lijekova protiv kašlja i prehlade može u djece izazvati mamurluk, sporo i plitko disanje, alergijske reakcije, halucinacije, zatvor crijeva, grčeve i neujednačen srčani ritam.

Stručnjaci stoga upozoravaju roditelje da čitaju upute o lijeku i savjetuju se s pedijatrima oko upotrebe lijekova koji se izdaju bez recepta, piše New Science Monitor. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter