STING: "Nadam se da se vidimo opet, ali ne za 20 godina"

Sandra Perković bacila rekordnih 70,52 metra (Reuters)
Sandra Perković bacila rekordnih 70,52 metra (Reuters)

Pula i Sting susreli su se opet, valjda im je bilo suđeno da se nakon koncerata 1997. i 2000. godine opet ujedine i da Arena opet bude puna. Oko osam tisuća ljudi iz 36 zemalja okupilo se sinoć u Puli zbog Stinga što pokazuje da njegova zvijezda i dalje ne blijedi i da publika i dalje voli njegove hitove.

Usponi i padovi

Nije, ipak, sve bilo savršeno, imao je koncert svojih uspona i padova pa krenimo od ovih drugih. Koncert je otvoren prilično blijedom izvedbom "Synchronicity II" u kojoj su izostali sav polet i žestina. Kako je koncert odmicao bilo je jasno i da se Sting malo muči s glasom što je posljedica ili naporne turneje ili jednostavno godina jer već je na sredini sedme životne dekade pa više ne može loviti visoke tonove.

Isto tako, i dalje je prilično predvidljiv kada se radi o repertoaru pa se već zna da će koncert završiti s baladičnom "Fragile", a prije toga kao vrhunac prirediti "Every breath you take". Taj dio na stranu, set lista je bila prilično ujednačena, s nešto više od pola repertoara posvećenog solo karijeri i novom albumu, dok je ostalo pripalo više i manje poznatim skladbama koje je kreirao dok je predvodio The Police. Doduše, pogled na set listu otkriva i da između pjesama s najnovijeg albuma "57th & 9th" i njegovih starijih solo skladbi zjapi rupa od 17 godina jer nije izveo ništa od stvari sa "Sacred love" i kasnijih albuma koji prethode "57h & 9th".

Unatoč svemu, publika je Stinga oduševljeno dočekala i ispratila, dok je on djelovao prilično opušteno, premda nije bio od puno riječi. Iako je djelovao pomalo umorno, iz njega je isijavalo zadovoljstvo i vibra je bila odlična.

Volim kada pjevate!

Uz to, ugodno nas je iznenadio gdje smo najmanje očekivali - na novim pjesmama s albuma "57th & 9th". Primjerice, angažirana "Petrol head" je zvučala vrhunski, kao i zarazna, brza "I can't stop thinking about you" koju je pustio za sredinu prvog bisa. Šteta što s ovom pjesmom nije otvorio koncert.

Tu su i neke pjesme poput "Fields of gold" kojima je na koncertu udahnuo novi život i to zato što je na turneju poveo harmonikaša, iako ta harmonika u nekim pjesmama više smeta nego što oplemenjuje. Neke pak pjesme iz Stingove solo karijere, poput magične "Desert rose" i dalje zvuče nevjerojatno dobro i snažno. "Englishman in New York" zaokružena je odličnom i (pre)kratkom bubnjarskom dionicom te publikom koja glasno pjeva "Be yourself, no matter what they say". Moćno zvuči i "Message in a bottle", možda i najbolja preksinoćna izvedba na kojoj se priključuje publika a Sting joj zahvaljuje na hrvatskom, uz komentar: "Volim kada pjevate". Da publika voli stvari od Police pokazuje i živahna, zaigrana "So lonely" za vrijeme koje se još jednom uspostavlja taj, za ovakva događanja prijeko potrebni, emotivni spoj između publike i izvođača. Službeni dio zaključuje s "Roxanne" u koju ubacuje "Ain't no sunshine" Billa Withersa, iako baš nije jasno zašto.

Sto minuta koncerta

Nakon sto minuta koncerta i završnih taktova "Fragile" Sting još jednom kaže "Hvala!" na hrvatskom.

- Nadam se da se vidimo opet, ne za 20 godina, nego prije, poručio je publici. Zbog njega je Arena preksinoć opet bila puna, pa nije nerealno očekivati ga ponovo ugledamo unutar zidina amfiteatra i uživamo u njegovim pjesmama.

Ovaj pulski koncert i cijela turneja razlikuju se po tome što je Sting poveo i svog sina Joea. On je nastupio kao gost prije koncerta, nakon grupe Buđenje i potrudio se naučiti hrvatski i to bolje od njegovog tate.

- Bok svima, moje ime je Joe, pozdravio je junior publiku na prilično tečnom hrvatskom te kasnije upitao "Kako ide, Pula?" i još naučio dovoljno našeg jezika da se opravda da ne govori hrvatski. Sumner je nastupio sam s gitarom i njegov stil sličan je očevom, klasični pop rock, s tim da sinu nedostaje malo više inventivnosti. Drugim riječima, da nije potomak slavnog glazbenika, teško da bi na Joea itko obraćao pažnju. Publika ga je toplo pozdravila i primila, a on nije propustio priliku da komplimentira Areni kao predivnom mjestu za koncert. Kada su se Sting i njegov bend popeli na pozornicu Joe je preuzeo ulogu jednog od pratećih vokala i povremenog gitariste, a priliku da opet dođe u centar pažnje dobio je kada mu je otac prepustio da otpjeva obradu Bowiejeve "Ashes to ashes".

Stingu u Puli uručen Porin

Kako je i najavljeno, Stinga je u Puli dočekalo iznenađenje. Uoči nastupa predsjednik Upravnog odbora Porina Neven Frangeš uručio mu je Porina za posebna dostignuća u glazbi. Prepoznatljiva statua izrađena od bračkog kamena oduševila je britanskog umjetnika, a poklon su mu uručili i gradonačelnik Pule Boris Miletić te frontmen grupe Buđenje Darko Bakić. (Mladen RADIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter