U zadnjih tjedan dana na nekoliko su lokacija u gradu zamijeceni štakori, o cemu su nas obavijestili gradani.
Razumljivo je da im nije bilo nimalo ugodno gledati velike glodavce kako trckaraju kupalištem Valkane nedaleko od rucnika na kojima su ležali, dok su na Forumu turisti, vjerojatno zabavljeni njihovim šetanjem, štakore cak i fotografirali.
Opravdanu zabrinutost da pulskom kanalizacijskom mrežom suvereno vladaju ovi nimalo ugodni glodavci dodatno pojacava i saznanje da na jednog vidljivog dolazi cijelo leglo koje je u tom trenutku nevidljivo, ali itekako živahno.
Doznajemo da su štakori i miševi zamijeceni i u blizini Mornaricke bolnice te u Šišanskom naselju pa nas je zanimalo kako Grad provodi deratizaciju, koju je godinama vrlo uspješno obavljao, prema ugovorima, Zavod za javno zdravstvo Istarske županije i što se može poduzeti u vezi s tim.
Iako su, dakle, gradani navikli vec godinama za usluge deratizacije i dezinsekcije kontaktirati sa zavodom, ove je godine Grad putem javnog natjecaja za spomenute poslove ugovor sklopio sa zagrebackom tvrtkom Adria Servis. Iz spomenute tvrtke nam javljaju da su dužnost preuzeli tek pocetkom srpnja, te su izmedu 19. i 23. srpnja obavili prvu redovitu akciju zamagljivanja protiv komaraca, a druga ce poceti u ponedjeljak.
Što se, pak, glodavaca tice, do sada su imali tek manji broj prijava zbog kojih su izlazili na teren, ali u okolnim mjestima, a ne u Puli, stoga gradani u slucaju pojave štetnih glodavaca ili insekata trebaju potražiti pomoc na dežurnom broju mobitela Adria Servisa 091/512-36-47 radnim danom od 9 do 16 sati, a njihovi su djelatnici obecali da ce vec ovih dana posjetiti one dijelove grada na kojima su primijeceni štakori.
Kako doznajemo od Erika Lukšica, procelnika pulskog odjela za društvene djelatnosti, prema ugovoru koji su potpisali sa spomenutom tvrtkom, sustavna ce se deratizacija provoditi dva puta godišnje kako je to i do sada bio obicaj, u proljece i na jesen, ali i po dojavi gradana.
Direktor Herculanee Igor Stari potvrdio nam je da je, prema ugovoru s Gradom, Herculanea obavila proljetnu deratizaciju, a uskoro ce uslijediti i druga ovogodišnja, jesenska. Neslužbeno iz Grada ipak doznajemo da se ovog proljeca nije izvela istovremena nadzemna i podzemna deratizacija, tocnije, nije obavljena sustavna deratizacija kanalizacijske mreže, što možda sada rezultira vecim brojem zamijecenih glodavaca po gradskim ulicama.
Bez obzira na sve mjere predostrožnosti i suzbijanja štetnih glodavaca, poznavatelji prilika upozoravaju da ce starogradska jezgra, zbog starog kanalizacijskog sustava, kao i ona podrucja koja su u blizini vrtova uvijek biti kriticne tocke na kojima pojava štakora i miševa nije nikakva rijetkost.
Možda je, isticu, vecoj pojavi glodavaca kumovala i kiša koja ih je istjerala na površinu ili pak radovi u gotovo svim dijelovima grada koji su ih uznemirili. (P. SOFTIC-MEHMEDOVIC)
Štakori kao prijenosnici bolesti
Od voditeljice Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Vlaste Skopjak doznajemo da mogucnost zaraze od ovih glodavaca postoji, inace se ne bi provodile mjere sustavne deratizacije.
- Oni su takozvani vektori odnosno prijenosnici nekih zaraznih bolesti i to onih koje spadaju u grupu zoonoza, odnosno mogu se sa životinje prenijeti na covjeka, veli Skopjak.
Navodi da je upravo stoga potrebno njihov broj smanjiti na najmanju mogucu mjeru. Kao prvo, veli, treba provoditi redovite mjere deratizacije, dok sami ljudi mogu pomoci na nacin da im onemoguce hranjenje.
- Kucni otpad, posebice onaj u kojima su i ostaci hrane, treba pravilno odlagati, a to znaci u kontejnere ili smece s poklopcima da štakori ne bi mogli doci do hrane, navodi Skopjak uz rijeci da je povecan broj štakora u ljetnoj sezoni uobicajen, a možda je na njihov velik broj utjecala i kiša koja ih je iz kanalizacijskih sustava potjerala na otvorene prostore, pa se samo cini da ih je više no inace. (B. P.)