Predstavnici Srbije počeli su u ponedjeljak pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Den Haagu odgovarati na tužbu Hrvatske za genocid i ocijenili da su žrtve genocida u Hrvatskoj Srbi, iako je i dosta Hrvata stradalo u ratu od 1991. do 1995.
"Nema sumnje da je i puno Hrvata propatilo u tom sukobu i ovo je prilika da se prisjetimo i njihove tragedije. No, rat u Hrvatskoj izazvao je teške patnje Srba koji su suočeni sa separatističkim idejama tadašnjeg hrvatskog vrha odlučili osnovati vlastiti nacionalni entitet poznat kao Republika Srpska Krajina", rekao je voditelj srpskog pravnog tima Saša Obradović.
Dodao je da hrvatski zastupnici, koji su prošloga tjedna dokazivali tužbu protiv Srbije, nisu bili fer jer nisu ni spomenuli stradanja hrvatskih Srba. "U ime srbijanske vlade i naroda, ponavljam iskreno žaljenje za sve žrtve rata i zločina počinjenih u oružanom sukobu u Hrvatskoj, bez obzira na pravnu kvalifikaciju tih zločina i bez obzira na njihovo nacionalno i etničko podrijetlo. Svaka žrtva zaslužuje poštovanje i sjećanje", poručio je Obradović sucima najvišeg suda UN-a.
Po njegovim riječima, rat u Hrvatskoj 90-ih godina ne može se svesti na pojednostavljenu sliku koja isključivo prikazuje počinitelja i žrtvu genocida. Hrvatska tužba od početka se čini umjetna, s povijesnog stajališta je cinična, pa i paradoksalna, rekao je Obradović misleći na dio izvorne hrvatske tužbe gdje se za masovni odlazak Srba u Oluji 1995. optužuje službeni Beograd.
"Te optužbe su paradoksalne. Građani Srbije uglavnom vjeruju da je tužba povijesna ironija", ustvrdio je Obradović i podsjetio na stradanja hrvatskih Srba u ustaškim logorima u NDH od 1941. do 1945.
"Zločini nad Hrvatima nisu dosegli, a kamoli prešli prag genocida. Ono što se dogodilo ne predstavlja genocid", rekao je voditelj srbijanskog pravnog tima Saša Obradović pred najvišim sudom UN-a. "Počinitelji zločina u Hrvatskoj nisu, ni pravno ni stvarno, bili organi Srbije. Niti su zločini počinjeni po zapovijedi, direktivi ili pod kontrolom naše države", dodao je Obradović na suđenju u Palači mira u glavnom gradu Nizozemske.
Srbija je u ponedjeljak počela odgovarati na tužbu Hrvatske za genocid u ratu od 1991.-1995., za smrt 12.500 ljudi, stradanja 7.700 logoraša i uništavanje 1.500 vjerskih objekata. Zagreb od Beograda traži podatke o još 865 nestalih.
"Nesporno je da su se dogodila ubojstva hrvatskih civila i zatvorenika", rekao je Obradović i ustvrdio da su ih "počinili pojedinci i grupe srpske nacionalnosti". No, Hrvatska prošli tjedan nije predočila nijedan dokaz, dokument ili izjavu svjedoka o genocidnoj namjeri vodstva Srbije, bivše JNA ili hrvatskih Srba, ustvrdio je srbijanski pravni zastupnik.
Po njegovim riječima, Srbija ne može biti odgovorna za zločine počinjene prije nego što je ona, odnosno SR Jugoslavija, osnovana kao država 27. travnja 1992. Većina zločina u Hrvatskoj počinjena je 1991., podsjetio je. Obradović je pozvao sud da odbaci hrvatske dokaze, jer su "krivotvoreni, pristrani i nemaju minimum dokazne vrijednosti", uključujući i one korištene u postupcima pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u kojima su oslobođeni hrvatski generali Ante Gotovina, Ivan Čermak i Mladen Markač.
Srbija u protutužbi iz 2010. optužuje Hrvatsku za genocid nad lokalnim Srbima u Oluji u ljeto 1995. (Hina)