Srbija: U štrajku upozorenja pola milijuna radnika

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U jednosatnom štrajku upozorenja u četvrtak je u Srbiji sudjelovalo 550.000 radnika prosvjedujući protiv predloženih izmjena Zakona o radu, izjavio je predsjednik Samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović, istaknuvši da su sindikalci i radnici potporu dobili iz cijele regije od kolega iz Slovenije, Hrvatske, BiH i Makedonije.

Od 11 do 12 sati s radom je, tvrde sindikalni vođe, zaustavljeno 90 posto tvrtki u Srbiji koje zapošljavaju ukupno 950.000 ljudi. Štrajkala su javna poduzeća, oko 90 posto zdravstvenih ustanova, 674 škole, mnoga privatna poduzeća.

"Akcija je vođena u cijeloj Srbiji, a odjek je zabilježen i u regiji. Dobili smo potporu sindikata iz Hrvatske, BiH, Makedonije, Slovenije. Njihovi sindikati pošli su od toga da bi prihvaćanje Zakona o radu u Srbiji mogao značiti i postavljanje modela za njihove vlade", rekao je Orbović na konferenciji za novinare, govoreći o jednosatnom prosvjedu upozorenja.

Štrajk su organizirali Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ujedinjeni granski sindikat (UGS) "Nezavisnost" u javnim poduzećima u kojima imaju članstvo, a pridružili su im se neovisni sindikat policije, sindikat poljoprivrede, tehnike i duhanske industrije, sindikat kemije i nemetala, sindikati metalaca, industrije, energije i rudarstva. (Hina)

Predstavnici sindikata istaknuli su da je organiziranje štrajka praćeno pritiscima, pa i prijetnjama otkazima.

"Uprave Pošta Srbije i Željeznica Srbije prijetile su radnicima otkazom. U dopisima su naveli da štrajkaši moraju ispuniti minimum procesa rada", rekao je potpredsjednik Sindikata “Nezavisnost” Aleksandar Titović i ironično zapitao "koliko iznosi minimum rada kad se štrajka sat vremena?".

Kao jedan od primjera pritisaka navedeno je zlostavljanje radnika u medijskoj kući Magyar Szo u Novom Sadu, listu mađarske manjine u Vojvodini, a vođa UGS-a "Nezavisnost" Branislav Čanak istaknuo je da su pojedini poslodavci prijetili tvrdeći kako ne postoje uvjeti za štrajk jer je zakon povučen iz procedure. (Hina)

 


Podijeli: Facebook Twiter