Srbija otklanja štete od poplava, oprez zbog Save

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U Srbiji je u tijeku otklanjenje posljedica katastrofalnih poplava u kojima su, po službenim podacima, stradale najmanje 33 osobe, 32.000 osoba je evakuirano, više od 1.760 kuća i objekata uništeno, a oko 2.000 poplavljeno, uz milijunsku štetu, napose u energetskom sektoru, poljoprivredi i infrastrukturi.

U poplavljenim područjima gdje se voda povukla, na terenu su posebne ekipe za asanaciju i dezinfekciju koje nastoje osigurati uvjete za povratak stanovnika čija imovina nije potpuno uništena. Izvanredno stanje je ukinuto na državnoj razini no ostaje na snazi u dva grada i 17 općina zapadne i središnje Srbije - Šapcu i Sremskoj Mitrovici, te u općinama Obrenovac, Ljig, Ub, Lajkovac, Osečina, Paraćin, Mionica, Svilajnac, Smederevska Palanka, Šid, Trstenik, Kosjerić, Bajina Bašta, Krupanj, Mali Zvornik, Koceljeva, Vladimirci. Vatrogasno-spasilačke ekipe, pojačane stručnim timovima iz Rusije, Bjelorusije, Francuske i Austrije, ispumpavaju vode iz poplavljenih područja, ali im posao - osim nedostatka pumpi visokog kapaciteta, otežava i dalje visok vodostaj, poglavito Save. Očekuje se da Srbiji stignu pumpe iz donacije Programa za razvoj Ujedinjenih naroda, što bi znatno ubrzalo ispumpavanje.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), rijeka Sava je kod kog sela Jamena, Sremske Mitrovice i Šapca i dalje iznad razine izvanredne obrane od poplava. U Beogradu je Sava premašila razinu redovite obrane od poplava, no ne očekuju se veće teškoće, iako se ovaj vikend očekuje vrh vodenog vala, pa se još nekoliko idućih dana preporučuju oprez i stalna dežurstva. Dunav je dosegnuo vodostaj iznad redovite obrane od poplava u Novom Sadu, Zemunu, Pančevu, Smederevu i Banatskoj Palanci, a u Titelu je to slučaj i s Tisom.

Predsjednik Crvenog križa Srbije Dragan Radovanović priopćio je u subotu da je u 29 prihvatnih centara u Beogradu smješteno oko 4.500 ljudi, dok je kod rodbine i prijatelja u privatnom smještaju još oko 9.800 evakuiranih. Crveni križ je MUP-u Srbije proslijedio spisak od 73 nestale osobe, koliko su ih prijavili evakuirani, registrirani kroz prihvatne centre ove humanitarne organizacije.

Prema podacima na internetskoj stranici nestali.poplave.rs, u subotu prijepodne među prijavljenim nestalim je još oko 170 osoba, dok ih je prije dva dana bilo više od 700. Ti se podaci, međutim kako je objašnjeno u MUP, moraju uzeti s rezervom i dodatno ažurirati jer se događalo da po dvije ili više osoba na različitim mjestima prijave istu osobu kao nestalu. Predstavnici humanitarnih organizacija u Srbiji ocijenili su da je proteklih dana "okončana akutna faza kada je najvažnije bilo spasiti ljudske živote", a sada slijedi "dulje radzbolje složene operacije pomaganja ljudima" da obnove svoju imovinu i pokušaju normalizirati život.

Poplava je oštetila ukupno 52 javna objekta, među kojima je najviše škola, pa je Ministarstvo obrazovanja i znajosti prepustilo lokalnim vlastima da samostalno procijene kada su ispunjeni uvjeti za siguran povratak učenika na nastavu. U srbijanskoj javnosti i na društvenim mrežama nastavljaju se rasprave o tome jesu li se tako velike posljedice poplava mogle izbjeći ili biti barem manje te se inzistira na tome da državna tijela čim prije to analiziraju. Zbog žrtava u katastrofalnim poplavama u Srbiji je od 21. do 23. svibnja bila proglašena trodnevna žalost.

Hahn: EU će tretirati Srbiju kao punopravnu članicu

Europski povjerenik za regionalnu politiku Johannes Hahn poručio je u subotu u Beogradu da će Bruxelles u pomoći pri otklanjanju posljedica katastrofalnih poplava tretirati Srbiju kao da je punopravna članica Europske unije (EU).

Hahn je doputovao u Srbiju da bi s predstavnicima vlade u Beogradu vlade utvrdio prioritet i redoslijed poteza kako bi se pomoglo stanovništvu na ugroženom područjima.

Novac iz pojedinih fondova već se može koristiti kao pomoć pri otklanjanju posledica poplava, rekao je Hahn te istaknuo da ipak treba pričekati procjene ukupne štete prouzročene poplavama, ali da se u svakom slučaju radi o "znatnoj količini novca" koju će Srbija dobiti.

Han je izrazio sućut obiteljima nastradalih i na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s premijerom Aleksandrom Vučićem poručio građanima Srbije da će "EU sve učiniti da pomogne".

Stručnjaci iz EU zajedno sa srpskim kolegama već su počeli surađivati kako bi se Srbija čim prije mogla i formalno prijaviti za pomoć, a novac počeo pristizati do ugroženih područja, rekao je europski povjerenik. Optimistično je ocijenio da bi, ako se svi potrude, za najmanje godinu dana posljedice poplava mogle biti dovedene u red.

Svim ugroženim građanima, napose Obrenovčanima čiji grad jenajviše stradao, Vučić je poručio da "neće ostati sami" i da ih "država neće ostaviti".

Han treba s ministrom vanjskih poslova Ivicom Dačićem posjetiti poplavljena područja u Obrenovcu i Šapcu.

Tijekom katastrofalnih poplava u Srbiji su od 16. svibnja, po dosadašnjim službenim podacima, stradale najmanje 33 osobe, oko 32.000 ih je evakuirano, a više od 1.760 kuća i objekata je uništeno i oko 2.000 poplavljeno, uz milijunskuu štetu, poglavito u enregetskom sektoru, poljoprivredi i infrastrukturi. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter