Nemalih deset milijuna eura potrebno je za realizaciju velikog sportskog centra u Vodnjanu, zbog čega se tamošnja gradska uprava i uzda u privatne investitore. Naime, sportski kompleks planiran uz željezničku prugu nedaleko od Istarske ulice, "oglašen" je kao poziv potencijalnim ulagačima na stranicama Hrvatske gospodarske komore, preko njenog Centra za investicije, zajedno s još pet velikih istarskih projekata u turizmu, poljoprivredi, sportu i infrastrukturi.
Kompleks na 2,5 hektara površine
Među njima su i projekt golfa na Marleri i turistički kompleks Terra Istriana u Umagu. Mada je vodnjanski projekt s obzirom na visinu investicije višestruko skromniji od njih, pitanje njegove gradnje proteže se već gotovo cijelo desetljeće.
- Osnovni razlog zašto ga mi nismo sami realizirali je taj što u proračunu jednostavno nemamo sredstva za to. Kako smo dobili poziv agencije, tako smo i objavili naš projekt Sportskog centra u katalogu investicija, no interesa za sada nije bilo, rekao nam je Ezio Pinzan, pročelnik Grada Vodnjana za gospodarstvo i EU projekte.
Sportski centar nije neka nova ideja gradskih čelnika - već se dugo nameće kao kompleks koji bi Vodnjan, uz poljoprivredu, promet, obrt i turizam, lansirao visoko i u sportskom svijetu. Uostalom, više je puta gradonačelnik Klaudio Vitasović u javnosti izjavio da je sportski centar nužan želi li vodnjanske sportaše zadržati kod kuće i omogućiti mladima sportsko razvijanje.
Već izgrađeni teniski tereni
Kompleks, za koji je lokacijska dozvola dobivena još 2008. godine, gradio bi se na parcelama u vlasništvu Grada Vodnjana površine veće od 26 tisuća kvadrata, iza velikog parkirališta, preko željezničke pruge. Na tom prostoru, uostalom, u jesen 2010. počela je izgradnja, a u rujnu 2011. su i otvorena četiri teniska terena, prvi korak u realizaciji budućeg centra. Kako od Pinzana doznajemo, prema projektu koji je davno zgotovljen, kompleks bi raspolagao gradskim bazenom, multifunkcionalnom dvoranom, pokrivenim boćalištem, wellnessom, teretanom, uredima…
- Sportski centar je ogroman. Proteže se na tri hektara u vlasništvu Grada Vodnjana, a njegov su dio i već izgrađeni teniski tereni bez čvrstog objekta. Dakle, projekt je napravljen, zemljište imamo i samo se čeka investitor, rekao je Pinzan.
Poznato je da je vodnjanska uprava do sada već niz projekata ostvarila kandidirajući ih na europske fondove i povlačenjem bespovratnih sredstava. Zašto se u ovom slučaju okreću modelu javno-privatnog partnerstva, a ne fondovima, Pinzan objašnjava da jednostavno ne postoji europski fond koji bi financirao izgradnju sportske infrastrukture. Uostalom, kaže, s istom se situacijom susreće i Grad Pula po pitanju gradskog bazena čiju će gradnju morati realizirati ogromnim kreditom.
Pothodnik je jedino dobro rješenje
- Treba reći i da je ovaj naš projekt stao zbog toga što ne postoji komunikacija između velikog parkirališta i budućeg centra - između njih se nalazi željeznička pruga i to je problem. Imali smo u planu raditi pothodnik ili nadvožnjak ispod pruge, ali se na planovima i stalo. Pothodnik je realnija solucija, jer bi nadvožnjakom limitirali visinu tereta na teretnim vlakovima. U svakom slučaju, imali smo kontakte s Hrvatskim željeznicama gdje su nam rekli da pustimo to po strani, da ćemo lako to realizirati kada pronađemo investitora, rekao je Pinzan.
U katalogu investicija na stranici HGK-a kao prednost projekta istaknuta je blizina glavne ceste i velikog parkinga. Specificirano je da se planirani kompleks sastoji od glavne zgrade i pratećih objekata, a osim primarne funkcije, odnosno sporta i rekreacije, centar će imati popratne sadržaje poput ugostiteljstva i trgovine, uglavnom sportske opreme, i manji servis sportske opreme te poslovne prostore za sportske klubove.
Projekt Otta Barića
Da će se projekt sportskog centra morati realizirati javno-privatnim partnerstvom istaknuto je već u listopadu 2008. godine prilikom potpisivanja ugovora o projektiranju između gradonačelnika Klaudija Vitasovića i Otta Barića iz zagrebačke tvrtke Arhitektura Tholos. Da ne bude zabune, riječ je o arhitektu Ottu Bariću, sinu poznatog nogometnog stručnjaka istog imena, čija je tvrtka ostvarila brojne projekte.
Bazen i restoran
Planirana ukupna bruto površina cijelog objekta je 10,5 tisuća kvadrata, a sastoji se od podruma, prizemlja i jednog kata. U prizemlju je zamišljen gradski bazen, sportska dvorana i wellness centar, dok će prvi kat imati restoran i caffe bar, urede i trgovine. Površina otvorenih sportskih sadržaja iznosi 4,3 tisuće kvadrata. (Zvjezdan STRAHINJA)