Split: Najjači orkanski udar bure u zadnjih 10 godina

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Na splitskom području u jutarnjim je satima zabilježen orkanski udar bure od 155 kilometara na sat što je najjača bura u posljednjih deset godina u Splitu, doznaje se od Rade Popadića, osnivača portala Crometeo koji se bavi motrenjem i prognoziranjem vremena.

"Na Meterološkoj postaji na Marjanu jutros je službeno evidentiran orkanski udar koji je puhao brzinom od 155 kilometara na sat, a tako snažan orkan na splitskom području nije zabilježen u posljednjih deset godina", rekao je Popadić za Hinu.

Podsjetio je kako je snažniji orkanski udar vjetra od današnjih 155 kilometara na Metereološkoj postaji Marjan zabilježen 14. studenoga 2004. godine kada je brzina bila veća od 170 kilometara na sat.

"Korčulu" jaka bura zaustavila dva sata u Splitskim vratima

Trajekt "Korčula" na kojem je bio 91 putnik te 34 vozila jutros je zbog jakih udara bure dva sata bio "zarobljen" na milju od splitske luke u koju nije mogao uploviti, no na kraju je pristao bez ikakvih posljedica.

Trajekt je plovio na liniji Lastovo-Vela Luka-Split u koji je trebao uploviti u 9 sati, no olujna bura je dolazak produžila, pa je "Korčula" uplovila tek u 11 sati.Koordinator Jadrolinije Ante Mrvica izjavio je kako se radi o bočnom vjetru, izrazito opasnom za brodove što se danas pokazalo na "Korčuli".

"Kad imamo jake zapuhe bure trajektu je veoma riskantno uplovljavati u luku, pa je kapetan čekao povoljnije meteorološke uvjete i trenutak kada je vjetar na kratko smanjio intezitet. Petnaestak minuta prije nego je krenuo uplovljavati u luku javio sam mu da je vjetar malo pao, te je uplovljavanje moglo početi, rekao je Mrvica.Kako je dodao na trajektu nije bilo nikakvih problema s putnicima.

Kapetan je putnicima objasnio situaciju, a radi njihove sigurnosti bilo je opasno riskirati. Upravo zbog toga odgođena su i tri putovanja za Brač, kao i onaj put Šolte. Prognoza kaže da jaka bura ostaje, no popodne bi moglo skretnuti na zapadni vjetar ili tramontanu, a to znači da bi se trebao i normalizirati promet", objasnio je Ante Mrvica.

Takve situacije u splitskoj luci nisu česte, dodaje Mrvica iako se znaju dogoditi u zimskom razdoblju. Podsjetio je kako su prije dvije godine imali sličnu situaciju u Rogaču na Šolti kada trajekt nije mogao isploviti, jer su bili jaki bočni udari vjetra.

Među putnicima koji su bili na trajektu "Korčula" putnica Anita Surjan iz Vele Luke je rekla da im je kapetan objasnio kako ne mogu pristati zbog vjetra.

Oni su kao pravi otočani navikli na sve situacije na moru, bilo je užasno kad je more "tuklo , ali otočani na to osuđeni".

Druga je putnica prepričala kako su jutros iz Vele Luke krenuli u 6.15 sati, te se nadali da će do 9.10 sati stići u Split. Rekla je da su se vrtili trajektom malo naprijed, malo nazad, pa u krug sve dok nisu uplovili u luku. Nije ih puno valjalo, nit' je kome bilo zlo.

Zbog problema s uplovljavanjem u splitsku luku u bolnicu je kasnila Ana Bačić iz Blata na Korčuli, a vrijeme kratila učenjem za ispit. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter