SP u plivanju: Hrvatska štafeta 4x100 slobodno deveta

Dominik Straga zauzeo je 33. mjesto u utrci na 100 m leptir (Arhiva/NL)

Prvog dana Svjetskog prvenstva u plivanju u 25-metarskim bazenima hrvatska muška štafeta na 4x100 metara slobodno u sastavu: Ivan Levaj, Dominik Straga, Mihael Vukić i Mislav Sever zauzela je deveto mjesto u kvalifikacijama.

Naša je štafeta ostvarila rezultat od 3:16.68 minuta, što je za 2.28 sekundi slabije od vremena osmoplasirane Turske koja je posljednja izborila nastup u finalu. Najbolje vrijeme u kvalifikacijama ostvarila je Italija sa 3:08.74, 16 stotinki slabiji rezultat imala je drugoplasirana štafeta SAD-a, a 28 treća Rusija.

Dominik Straga nastupio je i u kvalifikacijama utrke na 100 metara leptir, ali iako je s vremenom 53.14 za gotovo sekundu popravio svoj najbolji ovogodišnji rezultat (54.12) nije bio niti blizu plasmanu u polufinale. Zauzeo je 33. mjesto. Posljednje, 16. mjesto koje vodi u polufinale zauzeo je Bjelorus Jevhen Curkin sa 51.47, dok je najbrži bio Amerikanac Ryan Lochte sa 50.16 ispred Kineza Penga Wua sa 50.49 i Južnoafrikanca Chada Le Closa sa 50.73. (Hina)