Sovinjak - istarski Beverly Hills

Crkva sv. Jurja
Crkva sv. Jurja

Na vrhu obronka iznad Mirne Sovinjak je na poziciji između Ćićarije i mora gdje se miješaju planinski i morski zrak.

Sovinjak i okolica i danas su poznati po proizvodnji domaćeg vina i kvalitetnog maslinovog ulja koji se mogu degustirati u konobama kod proizvođača, ali i na tradicijskoj pučkoj fešti Beloj nedeji, koja se slavi početkom listopada.

U dolini rijeke Mirne pod Sovinjakom smještena je Minjera. Nekadašnja tvornica stipse i sumporne kiseline te okolni napušteni rudnici piritnog boksita imaju svjetsko značenje s geološko-mineraloškog, rudarskog i tehnološkog stajališta jer su to najstariji rudnici boksita u svijetu.

Zanimljivostima Sovinjaka i njegove okolice tu nije kraj. Prvi pisani trag o Sovinjaku datira iz 12. stoljeća. Selom dominira crkva sv. Jurja podignuta 1927. na mjestu starije iz 1556. godine, uz koju je 1557. sagrađen renesansni zvonik po akvilejskom modelu. Iza crkve, ispod stoljetnih kestena, kameni je sunčani sat.

Na samom južnom ulazu u naselje omanja je crkvica sv. Roka, podignuta kao sakralna straža sa zadatkom zaustavljanja kuge koja bi cestom mogla biti unesena u naselje. Pod zaštitom popularnog sveca gotičku crkvicu iz 15. stoljeća oslikao je 1573. godine majstor Domenico iz Udina.

U prolazu susrećemo Tatjanu Čaplinskij. Sa suprugom Vasilijem, umirovljenim inženjerom zrakoplovstva ruskog podrijetla, u Istru se doselila prije dvadeset i dvije godine.

- Sovinjak je za mene istarski Beverly Hills, povjerila nam je Tatjana. Dok je Beverly Hills poznat kao prebivalište brojnih bogatih ljudi, posebice filmskih zvijezda, Sovinjak je pravo vikendaško naselje političara, književnika, profesora, umjetnika i glazbenika. Čaplinskij su prvi susjedi potpredsjednice HNS-a, aktualne ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić, ali i književnice i publicistkinje Slavenke Drakulić, koje već godinama imaju svaka svoju vikendicu u Sovinjaku te povremeno u njima borave.

Zbog obitelji Čaplinskij, Zagrepčana koji su se doselili iz Lasinja gdje im je u ratu potpuno razrušen laboratorij, također se pročuo Sovinjak jer mnogi dolaze u potrazi za ljekovitim gljivama. Vasilij je jedini hrvatski proizvođač ljekovite tibetske gljive maitake latinskog naziva Grifola frondosa, poznate po antikancerogenim svojstvima.

- Nekih gljiva čiji micelij proizvodimo ima i u Istri iako je bilo uvriježeno mišljenje da uspijevaju na Dalekom istoku. Tako smo micelij gljive Ganoderma lucida hrastove sjajnice te Cordyceps militaris dobili iz Kine da bi ih nakon nekog vremena posve slučajno našli u okolici Sovinjaka, u prirodnom staništu, priča Vasilij.

Turizam je ovdje tek u povojima iako su mogućnosti velike. U Mjesnom odboru Sovinjak planiraju otvoriti suvenirnicu, mini muzej, neke projekte kandidirati na EU fondove i njima šetnicom povezati izvore vode, Minjeru i arheološko nalazište Buzetske naušnice, da bi turisti čitav dan proveli u njihovom kraju.

U Sovinjaku trenutno živi 27 stalnih stanovnika i ima četrnaest vikendica. Prije desetak godina bilo je svega 17 stanovnika i gotovo da je bilo više vikendica nego stanovnika. Posljednjih godina otvoreno je sedam vila, jedna kuća za odmor i jedan objekt sa sobama i apartmanom.

Sovinjak nije samo magnet za poznate osobe, on je i postojbina slavnih ličnosti. Odavde je rodom Slavko Zlatić (1910. - 1993.), jedan od velikana hrvatske glazbe - skladatelj, dirigent, glazbeni pedagog. Tu je rođena i Dragica Vitolović Srzić, sudionica NOB-a koja je 1948. godine kada je vodila kadrovski odjel u tadašnjem Ministarstvu vanjskih poslova osobno odnijela poznato pismo povijesne odluke o odvajanju Jugoslavije od SSSR-a, čuveno Titovo "ne" Staljinu. O njenom životu snimljen je i film "Jedna žena - jedan vek" redatelja Slavka Žilnika. (Napisala Gordana ČALIĆ ŠVERKO/Snimio Milivoj MIJOŠEK)


Podijeli: Facebook Twiter