"Vijecnik IDS-a Alvino Išic lažno je izjavio da je clan socijalnog vijeca Opcine Ližnjan, koje ne postoji. Vjerojatno je u jednom od svojih mandata i bio clan tog vijeca, ali sad sigurno nije, jer ga nismo ponovo izabrali. Stoga je žalosno da on sam sebi daje za pravo, što je izjavio u clanku Glasa Istre o poklon-paketima i socijalnoj pomoci pred blagdane u Ližnjanu, da vec godinama izraduje popis mještana koji ce dobiti opcinsku socijalnu pomoc ili paket namirnica pred Novu godinu", reagirao je vijecnik Stranke umirovljenika Mario Radešic.
Dodao je da je uz kaoticno ozracje u Opcini i ovo normalna pojava, nazvao je sramotnim proizvoljno sastavljanje popisa za opcinske pomoci, zbog cega su pomoc dobili pojedinci koji primaju talijansku i hrvatsku mirovinu, a moguce i pakete od Sindikata umirovljenika, dok nažalost mnogi mještani kojima je pomoc potrebnija nisu je dobili ni od koga.
Pojam socijalnog vijeca poznavao je Zakon o socijalnoj skrbi još od 1997. godine, no nakon što je mijenjan 2008., ulogu socijalnih vijeca u opcinama i gradovima preuzeli su odbori za društvene djelatnosti. Stoga smo upitali predsjednika spomenutog odbora Sandra Želeska postoji li u Opcini Ližnjan socijalno vijece, što je on opovrgnuo.
Na pitanje kako je sastavljen popis za dodjelu predblagdanskih pomoci i paketa, Želesko je odgovorio: "Gledajte, mi imamo uhodan sistem i standarde po kojima to radimo vec godinama i do sada nije bilo problema. To sastavljaju ljudi koji dobro poznaju situaciju u mjestima u kojima žive".
Opcine imaju pravo osnivati razna tijela u sklopu zakonskih mogucnosti, no buduci da sva ta tijela raspolažu javnim novcem, kojim su uostalom i placeni za svoj rad, unaprijed se mora znati kakvi su kriteriji za raspolaganje njime. No, iako kriteriji i pravilnici postoje, cini se da se cesto u Opcini Ližnjan radi mimo njih, što se prije nekoliko dana potvrdilo i u slucaju dodjele stipendija, rekao je Radešic. (Patricija SOFTIC-MEHMEDOVIC)