Smjena menadžera i šefova državnih tvrtki

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Nakon promjene vlasti s dužnosti odlaze politicki imenovani kadrovi, prema praksi uobicajenoj u demokratskim zemljama. U Hrvatskoj bi u narednim mjesecima moglo doci do promjena na stotine radnih mjesta. Osim novih saborskih zastupnika zemlju ocekuju smjene stotinjak dužnosnika, bilo da je rijec o državnim tajnicima u ministarstvima cije se funkcije ukidaju ili ravnateljima državnih agencija, zavoda ili fondova.

Zakon o primopredaji vlasti je jasan kada govori da su svi državni tajnici i ravnatelji dužni novoj Vladi ponuditi mandate na raspolaganje. O tome ostaju li, ili odlaze, Vlada ce odluciti u roku od 60 dana. Istovremeno, ravnatelji u preko 120 uprava po ministarstvima nisu dužni svoje mandate dati na raspolaganje jer nisu dužnosnici, a zakon ih tretira kao državne službenike izabrane na javnim natjecajima.

Kadrovi po Cacicu, Komadini...

SDP, koji ce držati Ministarstvo prometa, mora i infrastrukture, kadrirat ce u cijelom sektoru cestarskih tvrtki - HAC-u, HC-u, te HŽ-u, kao i Jadroliniji, Luci Rijeka i Luckoj upravi, i drugim lukama, dok ce HNS, koji ce držati Ministarstvo gospodarstva, predlagati kadrove za HEP, a borit ce se i za Inu, itd. No, bit ce i novosti - tako se planira da sve što tece cijevima, dakle cini transport sirovina, prijede pod Ministarstvo prometa i infrastrukture, te ce SDP predlagati kadrove za Plinacro i Janaf, primjerice.

U prijevodu, neke od najznacajnijih kadrova u Hrvatskoj, kao što su oni u HEP-u, predlagat ce HNS-ov Radimir Cacic, dok ce ostale spomenute predlagati ministar prometa i infrastrukture Zlatko Komadina, naravno, sve uz blagoslov premijera Zorana Milanovica, kroz cije ce ruke proci svako ime u kadriranju. Proces ce relativno dugo potrajati, barem nekoliko mjeseci, jer prvo se mora promijeniti sastav nadzornih odbora i upravnih vijeca koji formalno biraju nove rukovoditelje tvrtki i institucija, pa još provesti javne natjecaje itd.

Strah od otpuštanja


No, osim dužnosnika nova Vlada mogla bi birati i novih stotinjak nadzornika u tvrtkama u kojima država ima udjele, vecinsko ili stopostotno vlasništvo. Taj nacin izbora clanova nadzornih odbora uvela je sada tehnicka Vlada koja je nakon provedenih natjecaja skupštinama predlagala clanove nadzornih odbora. I oni svoje mandate trebaju dati na raspolaganje do 15 dana nakon što nova Vlada stupi na dužnost.

Iz Kukuriku koalicije je  najavljeno da nakon formiranja nove Vlade odlaze oni koje je politika postavila. Tu predstavnici pobjednicke koalicije govore o necemu što je uobicajena praksa. Medutim, 240 tisuca zaposlenih u javnom sektoru, odnosno prvenstveno državni službenici i namještenici, a njih je nešto više od 60 tisuca, sa strahom docekuju novu vlast jer se proteklih tjedana govori o otpuštanjima. Niti to nije neka novost, jer je broj zaposlenih u državnoj upravi trebao biti smanjen za pet posto još prije godinu dana. No, racionalizaciju je trebalo pripremiti na osnovu registra zaposlenih u koji je utrošeno 35 milijuna kuna, ali koji još uvijek nije u funkciji. Sve što se zna jest da je svaki peti zaposleni u državnoj upravi nekome šef.

Vlada na odlasku, nakon što racionalizaciju državne uprave nije provela do studenog prošle godine, taj posao odgodila je za studeni ove godine. No, niti taj rok nije ispoštovan pa je posao ostavljen Vladi koja dolazi.

Zasad bez ušteda otpuštanjem


Bude li otpuštanja to je proces koji ce trajati i koji, kao što je poznato, u iducoj godini ne može donijeti financijsku "korist" jer i umirovljenja i otkazi za sobom nose isplate temeljem zakonskih odredbi i kolektivnih ugovora.

- Želim da se što prije konstituiraju Sabor i Vlada te da nam se to o cemu se sada govori kaže za stolom, veli Boris Pleša, predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika navodeci da o pitanju broja zaposlenih ne želi razgovarati preko medija. On takoder podsjeca da je demokratska praksa da sve politicki imenovane osobe nakon promjene vlasti odlaze sa svojih funkcija iako taj proces vlast može staviti i u nezgodnu poziciju ako nema kvalitetnog kadra. No, i to je pitanje o kojem bi službenicki sindikat razgovarao "za stolom". (T. TOMICIC, G. GALIC/NL)


Podijeli: Facebook Twiter