Smanjenje zdravstvenog doprinosa privremena mjera?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Hoce li smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje od 1. srpnja biti dugorocna Vladina mjera koja ce trajno rasteretiti cijenu rada u Hrvatskoj ili je rijec o privremenoj mjeri od koje bi se - kako je to ovih dana izjavio ministar zdravlja Rajko Ostojic - trebalo odustati vec za godinu-dvije?

U Ministarstvu financija ovakvu nam najavu ministra Ostojica nisu htjeli komentirati. No ova je izjava ministra zdravstva, dijametralno suprotna onome što se i prije i nakon izbora iz Kukuriku koalicije najavljivalo, kako doznajemo podigla poprilicnu prašinu medu krojacima Vladinih mjera koji takvo soliranje u svojim redovima ocito nisu ocekivali.

Iz izvora bliskih Vladi doznaje se medutim da aktualna vlast doprinos za zdravstvo u cilju postizanja gospodarskog rasta u narednih godinu-dvije, suprotno Ostojicevim javno izrecenim željama, uopce ne namjerava vratiti na staro. Naprotiv, u Banskim se dvorima planira zdravstveni doprinos uz vec najavljeno 2-postotno smanjenje u naredne dvije godine dodatno smanjiti za još cetiri postotna poena, dakle s postojecih 15 na devet posto.

U proracunskim smjernicama, medu ostalim, predvida se smanjenje doprinosa za zdravstvo za dva postotna poena, sa 15 na 13 posto, a cilj je ove mjere, kako se istice, smanjenje cijene rada, oživljavanje gospodarskih aktivnosti i brži rast investicija.

U predizbornom programu Kukuriku koalicije najavljivalo se da bi se zdravstveni doprinos u cetverogodišnjem mandatu koalicijske Vlade mogao cak i prepoloviti, s 15 na 7,5 posto, dok o povratku doprinosa na staro nije bilo ni govora.

Govoreci o financijskom stanju u zdravstvenoj blagajni, Ostojic je izjavio da je uvjeren da ce se doprinos za zdravstvo "kroz neko vrijeme, za godinu ili dvije, vratiti na sadašnjih 15 posto".

Zdravstveni ministar svojom se izjavom ocito zaletio, racunajuci s tim da ce zdravstveni sustav nakon nekog vremena opet funkcionirati na stari nacin, pokrivajuci se 15-postotnim doprinosom na placu zaposlenih.

- Ako dode do porasta zapošljavanja, ako se uvedu druge promjene porezne politike, nema razloga da se zdravstveni doprinos ne vrati na staro, objasnio nam je svoju izjavu ministar Ostojic, tumaceci da i ostale države Europske unije imaju zdravstveni doprinos izmedu 14 i 16 posto.


Podijeli: Facebook Twiter