Slovenija je zadnjih tjedana zaoštrila retoriku prema Hrvatskoj i naši susjedi sad već vrlo ozbiljno spominju mogućnost da u samom finišu zaustave pristupanje Hrvatske Europskoj uniji. Tu je prijetnju još jednom, prilično neuvijeno, ponovio slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec u intervjuu Slovenskoj televiziji.
"Ne vjerujem da će slovenski parlament ratificirati hrvatski pristupni ugovor s EU-om ako na odgovarajući način ne riješimo problem Ljubljanske banke", procijenio je Erjavec koji najčešće Hrvatskoj šalje upozoravajuće poruke. Za ratifikaciju hrvatskog ugovora u slovenskom parlamentu potrebna je dvotrećinska većina, a za ulazak Hrvatske u EU potvrda parlamenata svih 27 zemalja članica.
"Mi ne blokiramo Hrvatsku nego Hrvatska blokira sebe jer nije povukla tužbe protiv Ljubljanske banke", dodao je slovenski ministar, dajući do znanja službenom Zagrebu koje je jedino prihvatljivo rješenje za Sloveniju. Ako je suditi prema samouvjerenom ministrovom nastupu, Ljubljana se ne boji rastućeg pritiska drugih članica EU-a, niti njihovog stava da je riječ o bilateralnom sporu, jer je za Erjavca relevantno samo mišljenje slovenskih parlamentaraca.
U hrvatskoj Vladi osjećaju zaoštravanje slovenske strane, no zasad ne namjeravaju odustati od postojeće strategije u odnosu prema susjednoj zemlji. Suština te strategije je nereagiranje na izazove iz Ljubljane. "Činjenica je da slovenski dužnosnici sve tvrđe istupaju i time si ograničavaju prostor za povlačenje, ali mi ćemo ih nastaviti uglavnom ignorirati. Mi sve svoje obaveze odrađujemo, u sklopu razgovora financijskih stručnjaka Arhara i Rogića neprestano nudimo rješenja, i očekujemo da će u EU razumjeti da mi ništa ne zavlačimo", kaže visoki izvor iz Vlade.
Naš sugovornik ističe kako je upadljivo da se slovenski premijer Janez Janša vrlo rijetko izjašnjava o sporu oko Ljubljanske banke, ali da se "jednom zaletio i potvrdio da smo mi u pravu". Na taj način izvori iz Vlade tumače Janšin odgovor na zastupničko pitanje koje mu je 22. listopada u Državnom zboru uputio socijaldemokrat Janko Veber. Tada je Janša prozvao svoje prethodnike iz Pahorove vlade da su se zadovoljili obećanjima hrvatske premijerke Jadranke Kosor umjesto da inzistiraju da se spor oko Ljubljanske banke riješi u okviru pregovora o poglavlju 4., slobodi kretanja kapitala.
Izvori bliski Banskim dvorima smatraju da je time slovenski premijer potvrdio da je slovenska politika u vrijeme premijera Pahora problem Ljubljanske banke tretirala kao bilateralno pitanje, koje nije dio pristupnih pregovora. (D. CIGLENEČKI, I. FRLAN/NL)