Slovenci su u nedjelju na referendumu odbacili kontroverzni obiteljski zakon po kojemu bi u istospolnim zajednicama partneri mogli usvajati djecu svojih partnera rodenu iz njihovih ranijih heteroseksualnih veza.
Prema rezultatima nakon što je prebrojano 80 posto glasackih listica, za stupanje na snagu takvog zakona glasovalo je 43,27 posto gradana s pravom glasa koji su pristupili referendumu, a 56,73 posto ih je glasovalo protiv.
Na referendum se odazvalo 468.000 biraca, nešto više od cetvrtine upisanih u biracke popise.
Novi obiteljski zakon sredinom prošle godine prihvatio je "stari" parlament u kojemu su vecinu imale lijeve i liberalne stranke, ali zbog zahtjeva za referendum nije stupio na snagu.
Današnjom odlukom na referendumu on je odbacen, a parlament sljedecih godinu dana nece smjeti odlucivati o zakonskom prijedlogu s istom problematikom, dok ce se na obiteljske odnose primjenjivati stari obiteljski zakon.
Mogucnosti da istospolni usvajaju djecu najviše su se u kampanji pred referendum usprotivile vjerske zajednice, ukljucujuci katolicku crkvu, dok su zagovornici tvrdili da bi on samo trebao ozakoniti promjene koje su se u društvu vec dogodile, te slijediti modernizaciju obiteljskog prava koja vec postoji u Europi.
U Sloveniji je inace 2005. godine prihvacen zakon prema kojemu homoseksualne osobe mogu registrirati svoje partnerstvo na opcini, ali ne stjecu pravo nasljedivanja i ostala obiteljska prava, a ne mogu niti sklapati brak kako je to dopušteno u nekim zemljama.