Od 22. lipnja brojnim osobama s invaliditetom u Hrvatskoj ukinuto je pravo na besplatnu cestarinu. Iako je premijerka Jadranka Kosor obecala da pravo nece ukinuti stopostotnim invalidima, iz Zakona o javnim cestama su ipak na kraju "ispale" slijepe civilne osobe.
Pravo ostaje i svim stopostotnim invalidima braniteljima iz Domovinskog rata. To znaci da osoba koja je oslijepila u ratu ima besplatnu cestarinu, dok jednako slijepa civilna osoba takvo pravo više nema.
Darko Matic, tajnik Hrvatskog paraolimpijskog odbora, ogorcen je takvom odlukom.
- S mirovinom od 1.400 kuna ovakva mi svota predstavlja financijski problem, ali više od udarca po džepu boli me nepravda i diskriminacija. Ovakvim propisom slijepe osobe diskriminirane su dvostruko - prvo u odnosu na one osobe koji su invaliditet stekle zbog oštecenja nogu, a onda i u odnosu na osobe koje su takoder slijepe, ali su vid izgubile u ratu.
- I oci su, u kombinaciji s nogama, organ za kretanje. Da bih mogao normalno raditi, ja moram koristiti automobil kojim me vozi supruga ili netko od prijatelja, objašnjava Matic.
- Od 6.000 slijepih osoba u Hrvatskoj, svega desetak posto koristi ovu povlasticu i to jednom ili dva puta godišnje. Prema našim izracunima, država je na ovom potezu uštedjela maksimalno 200 tisuca kuna, objašnjava Vojin Peric, predsjednik Hrvatskog saveza slijepih.
Peric upozorava da je posljednja zakonska odredba samo jedna u nizu kojim se u Hrvatskoj diskriminiraju slijepe osobe.
- Kada je proljetos donošen Zakon o udžbenicima, nitko nije vodio racuna o slijepoj djeci koja trebaju udžbenike na brajici. Doplatak za troškove teške invalidnosti u Hrvatskoj za slijepe osobe iznosi izmedu 50 i 70 eura, u Albaniji 120 eura, u Srbiji i BiH 170, a da ne spominjem Francusku u kojoj slijepe osobe dobivaju 700 eura za svoje troškove.
Odlucili smo: u rujnu ce slijepe osobe u Hrvatskoj ici u štrajk gladu zbog godina sustavnog zanemarivanja i diskriminacije. Vjerujem da ce prosvjed biti masovan, porucuje Peric.