Visoki izraelski i palestinski dužnosnici prvi put su pregovarali ovoga tjedna od 2010. ali su se usredotočili prvenstveno na okvire pregovora a ne na samu bit spora.
Govoreći nakon sastanaka, koji su uključili i susrete s predsjednikom Barackom Obamom i potpredsjednikom Joeom Bidenom kao i izravne razgovore dviju strana bez nazočnosti američkih dužnosnika, Kerry je rekao kako vjeruje da je mir moguć unatoč preprekama.
"Sa zadovoljstvom izvješćujem da smo u razgovorima koje smo imali prošle noći i ponovo danas, imali konstruktivne i pozitivne sastanke", rekao je on dok su kraj njega bili pregovarači, izraelska ministrica pravosuđa Tzipi Livni i palestinski glavni pregovarač Saeb Erekat.
"Znam da je ovaj put težak. Ne nedostaje strastvenih skeptika. Ali sa sposobnim, cijenjenim pregovaračima...uvjeren sam da možemo doći tamo", dodao je. "Sva bitna pitanja, i sva druga pitanja su na stolu za pregovaranje".
Kerry, koji je za manje od šest mjeseci na dužnosti državnog tajnika uspio nagovoriti dvije strane da nastave pregovore pozvao je Izraelce i Palestince da postignu "razumni kompromis".
Sjedinjene Države nastoje isposredovati sporazum o rješenju s dvije države koji bi osigurao da Izrael postoji u miru zajedno s palestinskom državom koja bi se formirala na Zapadnoj obali i Pojasu Gaze, područjima koje je Izrael okupirao u ratu 1967.
Najvažnija pitanja koja u pregovorima trebaju biti riješena su granice, budućnost židovskih naselja na Zapadnoj obali, sudbina palestinskih izbjeglica i status Jeruzalema. (Hina)