Osnivanje nove gradske ustanove pod nazivom Centar za pružanje usluga u zajednici Zdravi grad i predviđanje 1,5 milijuna kuna za njeno funkcioniranje glavni je razlog za pokretanje prvog rebalansa proračuna kojeg su porečki vijećnici preksinoć jednoglasno usvojili. Zdravi grad je prije djelovao kao fond. Prema obrazloženju pročelnice za financije Tatjane Matošević, prvim je izmjenama budžeta predloženo ostvarenje prihoda i primitaka te rashoda i izdataka u visini od 267,6 milijuna kuna, čime se proračun povećava za dva posto, odnosno za oko 6,4 milijuna kuna. U rebalans je ugrađen i ostvareni višak sredstava iz prethodne godine u visini od skoro 186 tisuća kuna.
Palača Sinchich za sada na čekanju
Među brojnim izmjenama koje je navela pročelnica izdvojeno je smanjenje pomoći iz inozemstva od subjekata unutar opće države za 22 posto, odnosno za 11,85 milijuna kuna. Naime, neće se ostvariti planirani primitak od 1,54 milijuna kuna od Fonda za zaštitu okoliša za sanaciju odlagališta Košambra i kapitalna pomoć od Ministarstva turizma za sufinanciranje plaža za 500 tisuća kuna. Istovremeno se zarađuje nešto više od 241 tisuće kuna iz Ministarstva unutarnjih poslova za sufinanciranje radova na sanaciji opasnih mjesta, tj. za montažni rotor kod autobusnog kolodvora. Umanjen je primitak EU sredstava planirane za izgradnju dječjih igrališta za ukupno 1,54 milijuna kuna, s obzirom da je Ministarstvo poljoprivrede ograničilo broj projekata koji se mogu prijaviti na Mjeru 7.4. na dva za svaku jedinicu lokalne samouprave, pa je Grad prijavio izgradnju vrtića u Dračevcu i Varvarima, Također, obrazložila je Matošević, skinuto je i 9,35 milijuna kuna za kapitalni projekt „Riznica povijesti za turizam budućnosti – revitalizacija baroknog kompleksa Sinchich“, jer natječaj iz europskih fondova još nije otvoren.
U sastavu rebalansa su i izmjene i dopune programa koje su svaki za svoj odjel predstavili pročelnici – Vesna Kordić za društvene djelatnosti i Marino Poropat za komunalni sustav.
Novi krediti za gradnju škole
Izglasan je i polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna. Pročelnica Matošević pojasnila je u uvodu da je realizirano 85,2 milijuna kuna ukupnih prihoda, od kojih 66,3 milijuna posebnih i gotovo 19 milijuna kapitalnih prihoda. Na rashodovnoj strani ostvareno je 70,6 ukupnih rashoda od čega se 57,8 milijuna odnosi na tekuće rashode poslovanja a gotovo 13 milijuna za nabavu nefinancijske imovine. Pa su tako ukupni prihodi i primici bili 90 milijuna kuna, a rashodi 70 milijuna. Višak od 19 milijuna kuna ne može se tako tretirati, pri čemu je pročelnica kazala da se o višku ne može govoriti do podnošenja godišnjeg obračuna proračuna.
- Što se tiče novih kredita, zadužili smo se na temelju odluke vijeća za gradnju dviju škola, u Žbandaju i na Finidi. Najbolju ponudu dale su zajedno Privredna banka Zagreb i HBOR. PBZ odobrila 21,3 milijuna kuna za kamatu od 2,25 posto a HBOR 58,66 milijuna po kamatnoj stopi od 2,5 posto. Ukupno je to 80 milijuna kuna bez valutne klauzule a kamatne stope su fiksne. U njihovu otplatu kreće se u listopadu 2018. godine, pa je trenutno opterećenje proračuna oko 11 posto. Stopa od 16 posto opterećenja je izračun s uključenim novim kreditima čija nam otplata tek slijedi. Manji kredit za Žatiku završava 2023. a veći kredit 2033. godine, a isto tako završavaju otplate kredita za škole, istaknula je pročelnica.
Članovi upravnih vijeća ustanova
Izmijenjeni su također i pojedini članovi upravnih vijeća gradskih ustanova temeljem odluke gradonačelnika. Za novog člana Upravnog vijeća Pučkog otvorenog učilišta Poreč imenovan je Ivan Herak, a umjesto Sanje Oplanić koja to silom zakona više ne može biti, jer je izabrana za dogradonačelnicu. Sastav tog Upravnog vijeća sada čine Azeglio Picco, Umberto Cunjac, Tatjana Matošević i spomenuti Herak. Oplanić je bila i u Upravnom vijeću Dječjeg vrtića i jaslica Radost, gdje je odlukom gradonačelnika mijenja Venis Gregurević. U tom su tijelu još i Tihana Mikulčić, Marija Terlević i Kristina Prekalj. Drugi dogradonačelnik Elio Štifanić razriješen je temeljem zakona članstva u Upravnom vijeću Talijanskog vrtića Paperino, gdje ga je zamijenio Luka Šergo. Uz njega je gradonačelnik u to tijelo imenovao i Vilmu Pulin-Sirotich. (Tanja KOCIJANČIĆ)