Od peluda ambrozije Srećko Wagenhofer pobjegao je iz Slavonije, a sada ga je ta biljka sustigla i na jugu Istre. Vukovarac Wagenhofer, koji tijekom srpnja i kolovoza boravi na Sveticama kod Šišana, na obližnjem je polju zatekao proteklih tjedana brojne stabljike ambrozije, a do sada je, kaže uništio 1.500 biljaka.
Wagenhofer, kao izrazito alergična osoba iz Slavonije kaže da dobro poznaje ovaj korov i nema sumnje da se radi upravo o toj biljci, a ne, recimo pelinu, za koju ga često zamijene domaći ljudi. - Za vikenda sam iščupao 60 ili 70 mladih biljaka koje nisam ranije primijetio. Nakon kiše stalno izbijaju nove mladice. Ambrozija nije procvala kako treba, ja je čupam, a i sreća je da je to malo područje i mala količina. No, bit će problem ako se proširi u šumu, jer šuma je gusta i iz nje će je biti nemoguće uništiti, kaže Wagenhofer.
Otkud ambrozija u šumskom području kod Šišana, kada je poznato da se u novim krajevima u primorju najčešće nalazi uz važnije prometnice? Wagenhofer tvrdi da ima odgovor na to pitanje. - Lovci su preorali polje, zasadili kukuruz i digli čeku pa tu love divlje svinje. Očito je ambrozija došla s tim kukuruzom, kaže Wagenhofer koji već neko vrijeme tešku alergiju "pod kontrolom" drži s tabletama. Objašnjava da pelud ambrozije u Slavoniji osjetljivim osobama pričinjava velike zdravstvene probleme, da u vrijeme najizraženije peludne groznice danima zbog nemogućnosti disanja spava u sjedećem položaju, te da, kada se vraća iz Istre, na određenim područjima u automobilu počne osjećati tegobe pa tako prepoznaje one krajeve koji su zahvaćeni ambrozijom. - To kod vas nije toliki problem. Ali u Slavoniji gdje god se okrenete naiđete na ambroziju, između žita i kukuruza, uz putove, na zaraslim poljima. Ne dao bog da se proširi tako i ovdje, kaže Wagenhofer.
Kako ovaj kolovoz proživljavaju alergične osobe i ima li traga peludu ambrozije u zraku, pitali smo u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije, koji od početka godine u Puli prati koncentraciju peludnih zrnaca. Uzorkivač za pelud smješten je na zgradi Zavoda u Nazorovoj ulici. Trenutno najviše peludi crkvine - Aparat je na krovu Zavoda u Puli, svakodnevno prikupljamo podatke, ali nisam naišla na pelud ambrozije. No, to ne znači da je nema, kaže Vesna Živković iz Službe za zdravstvenu ekologiju Odjela za zaštitu i unapređenje okoliša Zavoda. Iako se uzorci peluda prikupljaju u Puli, uzorkivač bi trebao pokriti područje od 50-ak kilometara, dakle i područje Šišana u općini Ližnjan. (NAPISAO Zvjezdan STRAHINJA)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU