Saksofonist Oleg Kireyev svestrani je glazbenik suvremene ruske jazz scene. Na njegovo poimanje glazbe i zvuka u ranom razdoblju najviše su utjecali legendarni saksofonisti kao što su Coleman Hawkins, Dexter Gordon, Michael Brecker i Joshua Redman. U njegovim su projektima zastupljeni mainstream i modalni jazz, ali i fusion te klasična i narodna glazba.
Svoj je glazbeni pristup razvio pod utjecajem tradicionalnog jazza i bebopa, stilova koje je svojem karakteru modificirao nadahnut afričkim ritmovima, latino i azijskom glazbom te tradicijom ruske i posebice baškirijske glazbe koja je oblikovala njegov osobit pristup. Naime, rodom je iz Baškirije i ima položaj savjetnika za kulturu predsjednika te ruske republike. Tijekom karijere nastupao je na prestižnim jazz festivalima i u klubovima na raznim kontinentima te je surađivao s vrhunskim glazbenicima iz cijeloga svijeta, među ostalima s jazzistima kao što su Bud Shank, Tom Harrell, Eddie Henderson, Hal Galper, Adam Nussbaum i James Weidman. Snimio je niz albuma sa svojim etno-jazz sastavom Orlan, ali i kao vođa jazz sastava.
Kreativan pristup
Kireyev je prošle godine pokrenuo Pulski jazz festival, smjestivši koncerte u divan ambijent vrta Doma hrvatskih branitelja. Naime, zadnjih godina jazz scena u Puli sve je življa i bilo je pitanje vremena kad će, poput mnogih gradova na jadranskoj obali, i taj dobiti svoj jazz festival i to upravo u ljetnom razdoblju. Termin - sredina kolovoza - dobro je odabran jer većina drugih održava se tijekom srpnja i početkom kolovoza.
- Glavni razlog za pokretanje jazz festivala u Puli prirodna je želja za popularizacijom jazza - rekao je u razgovoru koji smo vodili u jeku priprema za ovogodišnje izdanje.
- Zato je međunarodni Pula Jazz festival postao svijetla stranica u povijesti hrvatskog jazza. Festival ima jasnu viziju za prezentaciju jazz glazbenika koji sviraju najpopularnije oblike jazza, poput straight ahead, jazz rocka i drugih stilova koji privlače ne samo sofisticiranu publiku nego i široki krug slušatelja, među kojima je puno onih koji tijekom ljeta kao turisti borave u prekrasnoj Istri. Na taj način širimo virus jazza koji brzo inficira srca inteligentne publike.
Koncepcija festivala je vrlo jednostavna. Pozivamo prvenstveno glazbenike koji izvode izvornu glazbu i prema jazzu se ne odnose formalno nego s kreativnim pristupom. Zato ove godine imamo puno različitih žanrova i gostiju iz različitih zemalja.
Kireyev već nekoliko godina živi u Puli gdje se povezao s jazz glazbenicima, zajedno s njima svira i organizira nastupe. "Pula će zauvijek ostati u mojem srcu", rekao je. Posebice je zaslužan za povezivanje pulskih glazbenika sa svjetskim zvijezdama jazza i organizaciju njihovih zajedničkih koncerata, što im je omogućilo napredovanje i razvijanje vještina. Zahvaljujući njemu pulski su glazbenici iskustvo stjecali svirajući s pjevačicom Sharon Clark, trubačem Eddiem Hendersonom, pijanistom Georgeom Cablesom i drugima.
Kulturna inicijativa
Danas se jazz u Puli može slušati na raznim mjestima, ne samo u najpoznatijem, jazz klubu Fiorin, na glavnoj ulici grada gdje se svira svakog petka, a povremeno djeluje i big band koji vodi Branko Sterpin. Da bi unaprijedio rad na popularizaciji jazza, Kireyev je s kolegama utemeljio udrugu Kulturna inicijativa koja je organizator ovog festivala.
O tome koja je uloga i značaj ovog festivala za Pulu Kireyev je rekao:
- Svaki jazz festival uvijek je važan za bilo koju zemlju i grad, pa tako i ovaj za Pulu i Hrvatsku. Najupečatljiviji primjer korisnosti festivala je jazz festival u švicarskom Montreuxu, gdje sam svirao 2005. U glavama mnogih ljudi taj je grad povezan prvenstveno s veličanstvenim festivalom. Naš je zadatak da turisti koji dolaze u Hrvatsku, osim već poznatih razloga, sve više počnu dolaziti i zbog Pulskog jazz festivala. Vjerujemo da ćemo prije ili kasnije stati u red s brojnim europskima festivalima.
Mnogi u svijetu već znaju za nas. Predstavili smo se i u Bremenu, na najvećem sajmu jazza koji je ove godine privukao veliku pozornost glazbenika i organizatora iz cijeloga svijeta. Naš je rad vrlo važan za razvoj kulture regije, jer turiste je, osim egzotičnih slika i pop scene, potrebno upoznati s jazzom - međunarodnim jezikom bliskom milijunima ljudi.
Naš festival je neprofitne prirode, a mi sa zadovoljstvom pozivamo sve zainteresirane da postanu volonteri divnog pokreta pod nazivom jazz, kaže Kireyev. (Davor HRVOJ)
Program festivala
13. kolovoza
Boro Lukich Trio (guitar, jazz, HR)
Tal Babitzky Quartet (piano, fusion, jazz, IL)
Denise Thimes (vocal, jazz, SAD)
14. kolovoza
Artie Roth Trio (double bass, CA)
Luo Ning Trio (piano, jazz, latin, CN)
Max Kochetov & Branko Sterpin Quartet (saxophone, trumpet, RS/HR)
15. kolovoza
Oleg Kireyev Quartet (saxophone, jazz, RU/HR)
Chui (jazz, fusion, HR)
Alex Brajkovic Quartet (jazz, IT/NL/HR)