Tisuće vrijednih kulturnih bisera nastalih na tlu današnje Sirije nema tko braniti. Prepuna je povijest iživljavanja nad spomenicima prošlosti, pa je red došao i na Siriju, zemlju u kojoj se nalaze spomenici kulture kakvih nigdje nema.
Oni se kradu, odnose iz zemlje i prodaju na crnim tržištima antikviteta, oni se razaraju, oni postaju vojne nastambe ili bojišta. Svjedoci govore da je čak i veličanstveni Dvorac vitezova, kojeg je Lawrence od Arabije opisao kao "možda najbolje sačuvani i divljenja najvrjedniji dvorac na čitavom svijetu" oštećen u bombardiranju. Uništeni su i pokradeni rimski mozaici u gradu Apamea. Kradljivci su buldožerima podigli rimski pod i odnijeli ga. Čak su kažu, uspjeli odnijeti i dva gigantska kapitola s vrha dvaju stupova na Rimskoj cesti u gradu!
Prema izvještajima žestoke su se bitke vodile u davno napuštenim grčko-rimskim gradovima u okolici grada Alepa. Sirijske trupe su okupirale dvorac Ibn Mana iznad rimskog grada Palmira i uredno parkirale svoje tenkove u Dolini grobnica. Vojska je čak objavila da je prokopala dugi obrambeni rov unutar rimskih ostataka!
Na internetu nema previše spomena o tome što se događa sa sirijskim dragocjenostima, tek tu i tamo poneki novinarski tekst i zapravo usamljena bitka grupe sirijskih arheologa koji su na Facebooku otvorili stranicu pod nazivom "Syrian Archeological Heritage in Danger" (PASD).
Njihov cilj je probuditi svijest o razmjerima uništenja. Bombardirana su i zdanja iz bizantskih vremena u al-Bari, Deir Sunbelu i Ain Larose na sjeveru Sirije. Gađan je i manastir Sednaja kojeg je ustanovio car Justinijan - zanimljivo je da u selu u blizini stanovnici još govore Isusovim jezikom armaičkim.
No, zanimljivi su i dokumenti koji otkrivaju socijalnu dimenziju rata i razaranja. Arheolozi su objavili pismo sirijskog premijera Adela Safata u kojem on 22. srpnja prošle godine upozorava ministre da je "zemlja izložena prijetnjama naoružanih kriminalnih skupina koji su jednako vješte u korištenju novih tehnologija i u krađi starina". Sirijski arheolozi primjećuju da premijer upozorava na krađe kojih tada nije bilo. Nisu li se to neki u vlasti pripremali za svoj udio u rasprodaji sirijskih umjetnina, upitali su se!? Za Siriju to i ne bi bila neka posebna novost - za vrijeme predsjednika Hafeza al-Asada to se već dogodilo.
"Muzej u Homsu je pokraden, tko je to učinio, pobunjenici ili vojska, tko to zna? Ono što je sigurno je ono što mi govore dileri umjetninama, a to je da su tržišta u Libanonu, Jordanu i Turskoj preplavljena artefaktima iz Sirije", kazala je libanonska arheologinja Joanne Farchakh. (Jagoda VUKUŠIĆ/NL, foto REUTERS)
CIJELI ČLANAK PROČITAJTE U SUBOTNJEM PRILOGU ZOOM U TISKANOM IZDANJU.