Zadarski poduzetnik Reno Sinovčić u utorak ipak neće biti pušten iz zatvora u Remetincu, jer nije uplatio 10 milijuna kuna jamčevine koliko mu je za obranu sa slobode odredio zagrebački Županijski sud.
No, jamčevine od po 300.000 kuna je uplatilo troje njegovih suosumnjičenika - dugogodišnji bivši pročelnik zadarske Porezne uprave Vjekoslav Jurlina, njegova nasljednica Stoja Mučaji i poreznica Irena Anić pa će se, umjesto iz zatvora, tijekom istrage braniti sa slobode.
Sinovčićev odvjetnik Mate Matić Hini je izjavio da jamčevina nije uplaćena jer su neki koji su obećali novčanu pomoć "u zadnji čas zakazali". "Čim skupimo novac i uplatimo jamčevinu on izlazi na slobodu, no sada mi je teško reći kada bi to moglo biti", kazao je Matić.
Novo ročište na kojem će petero osumnjičenih imati još jednu priliku dokazati da su uplatili jamčevinu zakazana je za srijedu u 10.30 sati.
Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u utorak je odlučilo da se Sinovčić može braniti sa slobode uz polog od 10 milijuna kuna u gotovini, umjesto ranije određenih 20 milijuna. Iznosi ostalih jamčevina ostali su nepromijenjeni pa bivši direktori NK Zadra Novica Erlić i Dalibor Zebić za slobodu moraju položiti po milijun kuna, a ostali po 300 tisuća kuna.
U prvoj Uskočkoj istrazi kojom se, među ostalim, istražuje neka predstečajna nagodba Uskok je procijenio da se šteta za koju terete zadarskog poduzetnika i njegove suosumnjičenike penje na preko 130 milijuna kuna.
Na dugačkom popisu malverzacija za koje Uskok tereti osumnjičene navodi se da su vjerovnici Sinovčićeve tvrtke VOX oštećeni za oko 52 milijuna kuna, VOX za nešto manje od 22,5 milijuna, NK Zadar za 50,7 milijuna, Ministartsvo financija za oko 5,6 milijuna, a državni proračun za nešto manje od tri milijuna kuna.
Osim Sinovčića, Erlića i Zebića, Jurline, Stoje Mučaji i Irene Anić pod istragom su i poreznici Željan Pejković te Marko Lozančić.
Dvadeset milijuna kuna koje je sutkinja istrage isprva odredio kao jamstvo za Sinovčića bio bi rekordan iznos u hrvatskoj sudskoj praksi. No, kako je Sinovčićeva jamčevina umanjena na iznos koji je isprva i sam predlagao, rekordna je ostala uplata zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića koji je za obranu sa slobode dao 15 milijuna kuna u gotovini. Slijedi bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader koji je u nekretninama svojih prijatelja založio 12,4 milijuna, no u Remetincu je ponovno završio nakon izricanja prve presude.(Hina)