Sindikati Vladi: Mijenjajte ekonomsku politiku!

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Sindikati su sa današnjeg prosvjednog skupa na središnjem zagrebačkom Trgu bana Jelačića poručili Vladi da hitno promijeni ekonomsku politiku ili neka ode s vlasti.

Na vrhuncu prosvjeda pod naslovom "Mijenjajte smjer" okupilo se, po procjeni novinara, 20-ak tisuća sindikalaca iz cijele Hrvatske, da bi se prema kraju skupa njihov broj počeo osipati, a završne poruke popratilo je tek nekoliko tisuća ljudi.

Po policijskoj procjeni, na prosvjedu se okupilo 13.000 ljudi, i sve je proteklo bez incidenata, uhićena je tek jedna osoba zbog kršenja javnog reda.

Sindikalni čelnici upozorili su Vladu da joj je to posljednja šansa za zaokret u ekonomskoj politici, inače iza 1. srpnja, može početi razmišljati o prijevremenim izborima. Osim prijetnji upućenih vladajućoj koaliciji, predsjednici pet sindikalnih središnjica kritizirali su i oporbeni HDZ poručujući mu da će sindikati dobro paziti što radi.

Čelnik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, koji je napao Vladu da je izdala sve osim bankara, MMF-a i krupnog kapitala, čak je poručio kako radnicima ne treba ovakva vlast, te ocijenio da ni HDZ ne nudi bolja rješenja, pa je Hrvatskoj potrebna treća politička opcija.

"Ovoj zemlji treba treća politika koja može zapaliti svjetlo na kraju tunelu", rekao je Ribić.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel pozvao je radnike i sindikate da ne dopuste da ih itko podijeli.

Istina je da su radnici u realnom sektoru gubili posao i plaće, ali to nije razlog da se zaposlenima u javnom sektoru nasilno oduzimaju prava, poručio je Novosel.

Čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata (HHS) Krešimir Sever upozorio je da zemlja tone u rezignaciju i beznađe zbog vladine politike. "Nije nas ovdje okupila oporba, nego jad, bijeda i besperspektivnost u koju nas guraju premijer Zoran Milanović i njegova vlast", rekao je Sever.

Premijer Milanović je inače bio metom žestokih prozivki s govornice na Jelačićevu trgu, ali i zvižduka okupljenog mnoštva.

Sindikalni čelnici optužili su ga da je izdao radništvo, socijalnu državu, svoje birače i ideju socijaldemokracije, te da služi samo interesima krupnog kapitala i banaka, koji su također bili oštro napadani

Predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS) Ozren Matijašević nazvao je bankare "kriminalcima i gulikožama" te je zatražio da vlada jače oporezuje banke, po uzoru na EU.

Sindikati su također zatražili da se najviša stopa poreza na dohodak ponovno poveća na 45 posto, što je HDZ smanjio na 40 posto, a nova vlast, iako socijaldemokratska, to nije vratila.

Nakon završetka prosvjeda okupljeni su se razišli, a dio sindikalaca koji su doputovali u Zagreb autobusima iz cijele Hrvatske, organiziran se uputio svojim kućama. (Hina)

Istarski sindikalisti iz SSSH na zagrebačkom prosvjedu

Velikom sindikalnom prosvjedu na središnjem zagrebačkom trgu, pridružilo se i 120 članova istarske podružnice Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Županijski povjerenik Slobodan Kapor kazao je da su članovi otišli organiziranim autobusnim prijevozom iz Pule i Poreča, a da je prosvjed u Zagrebu, po njegovoj procjeni, okupio između 25 i 30 tisuća ljudi.

- Zadovoljni smo odazivom, a Vladi je odaslana jasna poruka da mora promijeniti smjer vladanja i to u pravcu oživljavanja gospodarstva i privlačenja novih investicija. Zatraženo je i smanjenje parafiskalnih nameta kako bi gospodarstvo napokon prodisalo, ali i to da kroz zakonske okvire Vlada konačno stvori pozitivne pomake za daljnje investiranje, što nažalost danas funkcionira samo na riječima, kazao je Kapor. Naglasio je da je ovaj prosvjed bilo upozorenje Vladi da sindikati ne namjeravaju stati i da su moguće daljnje akcije, pa i generalni štrajk.

Sindikati su između ostalog od Vlade zatražili da ukine politiku štednje i rad bez zasnivanja radnog odnosa za 1.600 kuna a neki od zahtjeva bili su i oporezivanje banaka i financijske industrije te kažnjavanje neisplate plaća. (D. BAŠIĆ PALKOVIĆ)

Cimosovci morali raditi zbog zaostataka u proizvodnji

Tragom informacije da je na zagrebačkom prosvjednom skupu rečeno da su i djelatnici Cimosa trebali biti na prosvjedu, ali im je poslodavac dao radni zadatak ne bi li ih u tome spriječio, komentar smo zatražili od povjerenika sindikata metalaca Hrvatske u Cimosu Josipa Matkovića.

- Ljudi koji su htjeli ići na prosvjed doista su rekli da ne mogu otići u Zagreb, ali ne zato što im je poslodavac dao radni zadatak već je stigla obavijest da je 1. svibnja za proizvodnju radni dan zbog zaostataka u planu. Nekolicina je tražila godišnji odmor ili slobodan dan, ali rečeno im je da, ako žele ići na prosvjed, to moraju naknadno odraditi. To nije prvi put u proizvodnji da se radi za blagdane. Kompletna proizvodnja radi za svaki praznik. Ne sjećam se da smo zadnjih godinu i pol bili doma za ijedan praznik, rekao je Matković.

Franko Vižintin, direktor P.P.C.-a Buzet, najveće buzetske firme koja je kao razvojni dobavljač automobilskih sklopova dio slovensko-hrvatske Grupe Cimos, izjavio je da im takav tempo nameće proizvodni plan, i to ne samo u zadnjih godinu i pol, već puno duže.

- Narudžbe su porasle i moramo raditi i blagdanima. To nije ništa neuobičajeno za takav tip proizvodnje, organiziran kroz četverosmjenski rad, za koji je važno da ispunjava narudžbe i planove kupaca. Konačno, Cimos je na tržištu, većina naših kupaca je za 1. svibanj radila pa smo tako morali i mi, rekao je Vižintin. Naglasio je i da su se svi koji su htjeli ići na prosvjed u Zagreb mogli organizirati i naći zamjenu, s obzirom na to da je obavijest da se radi na praznični dan stigla na vrijeme.

U Cimosu su danas radile sve smjene, dok je režija bila kod kuće. (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Proslava 1. svibnja u Maksimiru uz grah, zabavu i političare

Mnoštvo Zagrepčana od jutarnjih sati pristiže u Maksimir, gdje se i ove godine, u organizaciji Grada Zagreba, proslavlja Međunarodni praznik rada, uz kulturni program i više od 50.000 porcija graha.

Prigodni program počeo je u 10 sati uz ZET-ovu limenu glazbu, a u 11 sati na velikoj maksimirskoj livadi krenula je podjela porcija tradicionalnog prvosvibanjskog graha. U isto vrijeme na velikoj pozornici započeo je kulturno-zabavni program s nastupima dječjih zborova, plesnih skupina, kulturno-umjetničkih društava i estradnjaka.

Prijepodne u Maksimiru proteklo je bez sindikata koji u 12 sati organiziraju prosvjedni skup na Trgu bana Jelačića.

Uz tisuće građana u Maksimir su stigli i političari, kojih je ove godine zbog lokalnih izbora više nego lani. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, koji se natječe za peti mandat, dijelio je besplatni grah i karanfile. Uz dijeljenje karanfila, s građanima se družio i njegov protukandidat iz SDP-a Rajko Ostojić, a dolazak je najavio i Vladimir Ferdelji, kandidat koalicije HSLS-a, HSS-a, Zelene liste i Demokratske stranke umirovljenika.

Iako je današnja prvosvibanjska proslava u Maksimiru bila najavljena bez politike i promidžbe, ulaz su od ranih jutarnjih sati okupirali štandovi stranaka s programima njihovih gradonačelničkih kandidata. Uz spomenute, štandove su imali i Hrvatski laburisti, Pravaški blok i nezavisni kandidat za gradonačelnika Marko Francisković.

Na središnju proslavu u Maksimir bi, kako je najavljeno, oko podneva trebao stići i predsjednik Republike Ivo Josipović kako bi se susreo s građanima i čestitao im Praznik rada.

Dolazak sindikalnih čelnika i sindikalaca očekuje se poslijepodne, nakon završetka prosvjeda na Trgu bana Jelačića. (Hina)



 

 


Podijeli: Facebook Twiter