Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske zatražio je u srijedu od predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade da povuku prijedlog Zakona o uskrati isplate uvećanja plaća po osnovi ostvarenih godina radnog staža iz saborske procedure zbog lažne ocjene stanja i posljedica koje će proisteći njegovim donošenjem, budući da se njime neće ostvariti ušteda od 250 milijuna kuna.
Javne službe nemaju dodatke po osnovi ostvarenog staža
Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, koje je izradilo nacrt Zakona, neistinito je i netočno navelo kako se Zakon o uskrati odnosi na područje državne i javnih službi, te kako se njime osiguravaju uštede od 250 milijuna kuna, jer granski kolektivni ugovori u javnim službama niti ne sadrže dodatke po osnovi ostvarenog staža.
Zakon o uskrati stoga ne pogađa zaposlene u školstvu, socijalnoj skrbi, kulturi, zdravstvu i zdravstvenom osiguranju, već isključivo zaposlene u državnoj službi, koji takav dodatak imaju ugovoren kolektivnim ugovorom, ističe sindikat u priopćenju.
U djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja dodatkom kolektivnom ugovoru dodaci od 4, 8 i 10 posto zamijenjeni su dodacima na posebne uvjete rada, te odgovornost za život i zdravlje ljudi, koji za svih 73.000 zaposlenih znače dodatak od najmanje četiri posto i to od trenutka zapošljavanja, za razliku od dodataka na staž na koje državni službenici i namještenici pravo ostvaruju tek s navršenih 20, 30 i 35 godina staža.
Dodatak od četiri posto za zdravstvo - 190 milijuna kuna
Zakon o uskrati će za 73.000 zaposlenih u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju značiti nastavak konzumiranja legitimnih prava ugovorenih kolektivnim ugovorom, i to u iznosu od oko 190 milijuna kuna, što je više od ukupnog iznosa dodataka od 4, 8 i 10 posto na godine staža, koji je u zdravstvu godišnje iznosio 168 milijuna kuna.
Istodobno, za 63.000 zaposlenih u državnim tijelima koji imaju više od 20 godina staža, Zakon će donijeti uskratu ništa manje legitimnih stečevina kolektivnog pregovaranja.
U svjetlu tih činjenica, s rezervom treba uzeti u ocjeni stanja iznesen podatak o 250 milijuna kuna ušteda, jer dodaci od 4, 8 i 10 posto samo u državnoj službi zasigurno toliko ne iznose, upozorava sindikat.
Takvo obmanjivanje saborskih zastupnika i javnosti u jednom zakonskom prijedlogu nedopustivo je, a pored već poznatog stajališta Ustavnog suda kako će svako daljnje produljenje uskrate biti ustavnopravno neprihvatljivo s aspekta zaštite načela vladavine prava, predstavlja srozavanje kvalitete zakonodavne procedure do mjere koja izaziva šok i nevjericu, navodi se u priopćenju. (Hina)