Nakon što su dva radnika Uljanika, od njih ukupno 800 koji su 2006. godine podnijeli tužbe protiv poslodavca, pravomocnom odlukom Županijskog suda izgubila parnicu protiv arsenala, Sindikat Istre i Kvarnera pozvao je svoje clanove da povuku preostale tužbe.
Preporucio im je to Rajko Kutlaca, SIK-ov povjerenik u Uljaniku, pojasnivši da ce se na taj nacin izbjeci dodatni, po svemu sudeci enormni troškovi, a racunajuci da bi i ostali radnici mogli izgubiti spor.
Podsjetimo, uljanikovci su podnijeli tužbu zbog neuskladivanja placa s rastom troškova života za razdoblje od 2003. do 2006. godine.
Iako je SIK preuzeo obvezu namirenja troškova za one clanove-radnike koji su (pojedinacno) podnijeli tužbu, u sindikatu strahuju da bi ti troškovi bili preveliki, zbog cega su i uputili ovu preporuku.
Dva milijuna - manji dio ukupnih troškova
- Realno, ne možemo ocekivati da ce presude za druge radnike kod istih sudaca i na istim sudovima biti drugacije, rekao je Kutlaca, koji nije želio komentirati sudsko rješenje niti iznositi visinu sudskih troškova i pojedinacnih parnica.
Znakovitom, medutim, smatra cinjenicu da je sutkinja Županijskog suda Ondina Vidulin Matijevic svojom odlukom ustvari poništila prethodnih pet nepravomocnih presuda Opcinskog suda u Puli u korist radnika.
- Svi argumenti za Opcinski sud ocito nisu bili i argumenti za Županijski sud. Nije beznacajna cinjenica da je odluke u korist radnika na Opcinskom sudu donosilo pet razlicitih sudaca, a na Županijskom samo jedan, tvrdi on. Argumente i obrazloženje sutkinje Vidulin Matijevic nije želio komentirati niti ih podastirati javnosti.
No, koliki su uopce sudski troškovi i koliko radnici potražuju? Sindikat metalaca u Uljaniku, cijih je 12 clanova takoder podnijelo tužbe, u ovotjednom izdanju svog glasila Sindikalac napominje da im poslodavac još nije odgovorio na upit o visini sudskih troškova, koji po saznanjima ovog sindikata premašuju dva milijuna kuna!?
Poslodavac je, prema SMH-u, taj iznos navodno vec platio, a traženje povrata tog novca od SIK-a znacio bi bankrot ove sindikalne organizacije. Od Uprave Uljanika pokušali smo dobiti potvrdu o placenim troškovima, a zanimalo nas je i hoce li taj iznos potraživati od sindikata ako sve tužbe radnika padnu. No, odgovor nismo dobili.
- Ta dva milijuna kuna, a rijec je o manjem dijelu ukupnih troškova, jest lijep novac za koji bi bilo bolje da je završio u stimulativnom dijelu place radnika, u vecem regresu ili slicno. Postavlja se i pitanje je li bilo nužno angažirati skupog odvjetnika sa strane umjesto da su se koristile usluge Uljanikove pravne službe, u ciju kompetenciju ne sumnjamo, piše u Sindikalcu.
?ino Šverko, povjerenik Sindikata metalaca u Uljaniku, kaže da iznosi koje radnici pojedinacno potražuju variraju, no da se znaju popeti i do deset tisuca kuna. Upravo zbog toga što ti iznosi pojedinacno ne premašuju sto tisuca kuna, spor je okoncan na Županijskom i nije ga moguce nastaviti na Vrhovnom sudu.
SIK, pak, u svom internom glasilu objašnjava da bi svako daljnje sudovanje na medunarodnim institucijama bilo krajnje neizvjesno. A svaki daljnji korak ne odgada izvršenje pravomocnih presuda. To znaci da bi tužitelj prvo trebao platiti sve troškove, a onda tjerati dalje i stvarati nove troškove. Rijec je i o pojedinacno visokim troškovima koji se broje u tisucama, pa i desecima tisuca kuna ako bi se spor nastavio, piše u glasilu SIK-a.
Hoce li sikovci i dalje biti neovisni?
U suparnickom Sindikatu metalaca, ogorcenom zbog toga što su izgubili 500 clanova koje je tužbama navabio SIK, smatraju "lijepim što ce SIK platiti sudske troškove", no rijec je o manjem dijelu ukupnih troškova. No, tko ce platiti skupe advokate? Ako to poslodavac oprosti, hoce li sikovci i dalje biti neovisni i sindikalno borbeni, pitaju se metalci.
- Svjesni smo da ovakvim ishodom mnogi nece biti zadovoljni, kao što nije nitko u sindikatu, ali životne cinjenice treba prihvatiti i ici dalje. Ako netko usprkos svemu želi nastaviti proces, neka se javi odvjetnici radi reguliranja statusa, ali mi takvu odluku necemo moci podržati, tvrde u SIK-u.
Radi komentara rješenja Županijskog suda neuspješno smo pokušali doci do SIK-ove odvjetnice Ljiljane Perkovic Juracic. Bolje nismo prošli ni u pokušaju kontaktiranja sutkinje Županijskog suda Ondine Vidulin Matijevic, koja je kazala da ne može davati izjave, jer "sve ide preko glasnogovornika suda".