Sezoncima plaća uz doprinose i zimi

Dva do tri puta je više sezonaca od stalno zaposlenih radnika (I. RAVLIĆ/CROPIX)
Dva do tri puta je više sezonaca od stalno zaposlenih radnika (I. RAVLIĆ/CROPIX)

Dosadašnje poticajne mjere za zapošljavanje stalnih sezonaca u turizmu nisu potakle poslodavce da zaposle trajno svoje stalne sezonce, prije svega zbog obveze zapošljavanja na neodređeno vrijeme 20 posto stalnih sezonaca.

Ta mjera Ministarstva rada i mirovinskog sustava u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje na snazi je od početka godine. Kako su naglasili iz Hrvatske udruge poslodavaca mjera nije bila provediva pa je ona ovih dana revidirana.

Sada donosi veće iznose sufinanciranja Zavoda za zapošljavanje te proširenje ciljne skupine. Tako se pored radnika koji imaju ugovore za stalne sezonske poslove po Zakonu o radu, mjera odnosi i na sve sezonske radnike koji su kod istog poslodavca radili ili će raditi šest mjeseci tijekom najmanje tri sezone.

Nakon šest mjeseci zaposlenja u sezoni Zavod će za radnika prva tri mjeseca snositi cjelokupni trošak minimalne plaće, a u preostala tri polovicu minimalne plaće. Osim toga, za prva će tri mjeseca u potpunosti snositi trošak produženog osiguranja, a u sljedećem periodu u najdužem trajanju od tri mjeseca snosit će 50 posto troška produženog osiguranja. Poslodavac će sufinancirati polovicu troška produženog osiguranja za druga tri mjeseca rada.

- Po našim hotelima ima sezonaca koji rade i deset godina u istoj firmi. Sada se pruža mogućnost da se ti ljudi zaposle. Ove mjere za radnika konkretno znače da će za vrijeme produženog osiguranja u prva tri mjeseca dobivati cjelokupni iznos minimalne plaće - 2.984,78 kuna, a u sljedeća tri mjeseca dobivat će polovicu minimalne plaće, uz  podmiren trošak produženog osiguranja, kaže nam Eduard Andrić iz STUH-a, koji također predstavlja djelatnike u turizmu u Socijalnom vijeću za turizam. Upravo je to vijeće, koje je osnovano početkom godine, i apeliralo na izmjene mjera. 

- Kada je donesena prva mjera, pozdravili smo je. Predviđalo se da se mora sklopiti ugovor o stalnom sezoncu kojem će Zavod platiti doprinose. Ali, bojali smo se da je poslodavci neće primijeniti, jer od ukupnog broja tih sezonaca 20 posto njih treba se zaposliti za stalno. Danas imamo dva do tri puta više sezonaca od stalno zaposlenih radnika, a na ovaj način to se može promijeniti, kaže Andrić. Dodaje da se status stalnog sezonca, koji je uvela ministrica turizma Pave Župan Rusković, primjenjuje samo u Istri.

Podsjetimo, izvorna je mjera predviđala da država poslodavcu do šest mjeseci godišnje sufinancira trošak doprinosa za produženo mirovinsko osiguranje stalnim sezonskim radnicima izvan turističke sezone. U slučaju da radnik ne prihvati posao u idućoj sezoni, bio je dužan vratiti uplaćene doprinose produženog osiguranja. (B. BAN)


Podijeli: Facebook Twiter