Šest mjeseci fiskalizacije: Najviše otpora na tržnici

Ilustracija(P. SOFTIĆ)
Ilustracija(P. SOFTIĆ)

U četvrtak, 1. kolovoza, na svim bi hrvatskim tržnicama prodavači, koji na štandu nemaju robu što su je sami proizveli trebali imati fiskalne blagajne. Time će se s mjesec dana zakašnjenja završiti još jedan faza fiskalizacije ona u kojoj su se obveznici, prodavači na tržnici, najviše odupirali uvođenju fiskalnih blagajni.

No, na kraju su i oni suočeni s time da Ministarstvo financija u njihovom slučaju neće napraviti nijedan drugi ustupak osim jednomjesečne odgode - kapitulirali. I najavili, kao što su to učinili i odvjetnici prije njih, tužbe.

U svakoj od tri faze fiskalizacije oni na koje se ona odnosi prijetili su propašću djelatnosti. U ugostiteljstvu su tvrdili da će zbog troškova fiskalizacije deseci tisuća konobara ostati bez posla, iako im je zajedno s uvođenjem fiskalnih blagajni stiglo i porezno rasterećenje, stopa PDV-a od 1. siječnja smanjenja je 2,5 puta, odnosno s 25 posto pala je na deset posto. I upravo će o tome najviše ovisiti procjena financijskih učinaka uvođenja fiskalnih blagajni.

Što je donijela polugodišnja primjena fiskalizacije u svoje tri faze, odnosno kakav je njezin financijski učinak na proračun, iz Porezne uprave nisu nam odgovorili, jer još uvijek rade na analizama.

Svaki mjesec od početka godine Porezna uprava objavljuje, uspoređujući PDV obrasce, za koliko je porastao prijavljeni promet u ugostiteljstvu, pa je tako u svibnju gotovo 60 posto veći nego u istom mjesecu prošle godine.

Ministar financija Slavko Linić nedavno je vrlo ambiciozno izjavio da će biti zadovoljan tek kad prijavljeni promet bude za sto posto veći. Ako se to dogodi bit će to uspjeh fiskalnih blagajni, ali i poraz Porezne uprave kojoj su pred nosom kafići i restorani dosad skrivali polovicu prihoda. (J. MARIĆ/NL)

VIŠE ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter