Američki ministar pravosuđa Jeff Sessions osudio je u subotu "rasnu nesnošljivost i mržnju" nakon nasilnih prosvjeda u Virginiji gdje se 20-godišnji mladić automobilom zaletio u mnoštvo tijekom sukoba aktivista krajnje desnice i protuprosvjednika i usmrtio jednu ženu.
Nasilje u Charlottesvilleu gdje je jedna žena ubijena "pogađaju u samo središte američkog pravosuđa i pravde", rekao je Sessions u priopćenju.
"Kada su takve akcije izazvane rasnom netrpeljivošću i mržnjom, one su izdaja naših temeljenih vrijednosti i ne smiju se tolerirati", rekao je Sessions te poručio "pravda će pobijediti".
FBI je otvorio istragu o okolnostima u kojima se muškarac u automobilu u subotu zaletio u mnoštvo, usmrtivši ženu u Charlottesvilleu, dok je trajao sukob aktivista krajnje desnice i protuprosvjednika.
Televizijska mreža CNN objavila je da je osumnjičenik, James Alex Fields (20), koji je došao iz Ohija, optužen za ubojstvo, nanošenje ozljeda i kazneno djelo napuštanja mjesta nesreće.
FBI pokreće istragu među ostalim i zbog toga što je Fields došao iz Ohija, na sjeveroistoku Sjedinjenih Država, što povlači za sobom intervenciju savezne policije.
Tridesetdvogodišnja žena je poginula, a 19 osoba je ozlijeđeno kada se automobil zaletio u mnoštvo, uglavnom sastavljeno, kako tvrde očevidci, od protuprosvjednika koji su se usprotivili skupu krajnje desnice.
Majka osumnjičenog mladića, Samantha Bloom, rekla je za dnevnik Toledo Blade da ju je sin u petak obavijestio SMS porukom da će najvjerojatnije poći u Virginiju na skup krajnje desnice.
"Rekla sam mu da se čuva" i, bude li prosvjedovao u Charlottesvilleu, da to "bude mirno", rekla je.
Skup ekstremne desnice održao se zbog planova o uklanjanju kipa južnjačkog generala Roberta E. Leeja. Spomenici u čast Leeju i drugim čelnicima Konfederacije, gubitničke strane u krvavom Američkom građanskom ratu koji je trajao od 1861. do 1865., postali su točka prijepora u Sjedinjenim Državama. Mnogi od njih već su uklonjeni ili preseljeni, dok ostalima, poput Leeju u Charlottesvilleu, gradu u središtu Virginije, prijeti slična sudbina.
Protivnici tih spomenika tvrde da oni predstavljaju mračna poglavlja američke povijesti u kojima je ropstvo bilo legalno, a rasizam norma. Drugi smatraju kako je micanje spomenika poput uklanjanja dijela povijesti, te ističu da oni odaju počast samo pojedincima.
Nasilje je osudio i američki predsjednik Donald Trump te pozvao Amerikance da nadiđu mržnju i netrpeljivost kako bi spriječili takve nasilne prosvjede.
"Najstrože osuđujemo ovaj nečuveni izljev mržnje, netrpeljivosti i nasilja s mnogo strana", rekao je Trump na svom golf terenu u New Jerseyu te na svom Twitter profilu poručio "Svi se moramo ujediniti i osuditi sve što mržnja predstavlja. U Americi nema mjesta za ovakvo nasilje. Budimo svi kao jedno". (Hina)