Član Odbora za Ustav Vladimir Šeks (HDZ) izjavio je jučer za naš list da bi prepuštanje popune Ustavnog suda novom sazivu Sabora "bilo krajnje neodgovorno i kapriciozno ponašanje premijera i predsjednika SDP-a Zorana Milanovića".
- On bi trebao kao političar i državnik smoći snage i uzdignuti se iznad uskih stranačkih okvira. Ako u tome ustraje, ako spriječi konstituiranje Ustavnog suda u punom broju, pokazat će da je spreman na izazivanje ustavne krize. Bilo bi to igranje va banque koje bi se obilo o glavu onome tko bi se na taj način politički igrao. Ni jedna politička osoba ne bi smjela dopustiti da u pitanje dođe funkcioniranje Ustavnog suda, rekao je Šeks.
Prije nekoliko dana Novi list je neslužbeno doznao da je u vrhu SDP-a donesena politička odluka da će se izbor sedam sudaca Ustavnog suda obaviti tek nakon sljedećih parlamentarnih izbora, odnosno da će biti prebačen u novi saborski saziv. Sljedeće godine u srpnju će isteći mandat jednom sucu, a petorici u prosincu što znači da bi se Ustavni sud mogao naći u situaciji da ima samo šest od predviđenih 13 sudaca čime bi njegov rad bio u potpunosti blokiran. Šeks kaže da je predsjednik Ustavnog suda dužan da šest mjeseci prije kraja mandata nekog suda mora obavijestiti o tome predsjednika Sabora.
- Kada su u pitanju suci kojima mandat istječe u prosincu 2015. to znači da bi predsjednik Ustavnog suda morao obavijestiti predsjednika Sabora Josipa Leku najkasnije u lipnju te godine. Nakon toga bi predsjednik Leko trebao to proslijediti Odboru za Ustav, poslovnik i politički sustav da pokrene proceduru za izbor ustavnih sudaca. To znači da bi novi ustavni suci mogli biti izabrani već u rujnu ili listopadu sljedeće godine, a dužnost bi naravno preuzeli u prosincu kada njihovim prethodnicima istekne mandat, rekao je Šeks.
Predsjednik Sabora Josip Leko bio je jučer nedostupan za izjavu budući da se nalazi na službenom putu u Kini gdje predvodi hrvatsko političko gospodarsko izaslanstvo. U ožujku ove godine Leko je poslao pismo predjedniku Odbora za Ustav Peđi Grbinu (SDP) u kojem traži da to tijelo konačno na dnevni red stavi referendum o promjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina kojim su se željeli postrožiti uvjeti za uvođenje dvojezičnosti. Stožer za obranu hrvatskog Vukovara u prosincu 2012. predao je više od 600.000 potpisa. Budući da je vrh SDP-a otezao s rješavanjem ovog pitanja Leko se kao prvi čovjek parlamenta bez obzira na stranačku stegu osjetio pozvanim da napravi nešto da se to pitanje konačno počne rješavati. (Zlatko CRNČEC)