Prethodna Vlada koju su sastavljale stranke ljevice i centra, na čelu s premijerom Ivicom Račanom, bila je iznimno nestabilna, partneri koji su je činili neprestano su se sukobljavali. Vlada Zorana Milanovića daleko je homogenija, ali ipak sve više ostavlja dojam skupine u kojoj svaki član ima poseban program i ciljeve.
Iz Račanove Vlade IDS se povukao već u prvoj godini mandata; njegov predsjednik Ivan Jakovčić danas o tome ne razmišlja, no u javnosti zadnjih dana iznosi stavove koji su karakterističniji za oporbu nego za stranku vladajuće koalicije. Međutim, Jakovčićeva upozorenja da je Plan 21 mrtav, da ga treba promijeniti kao i dio ministara, ne uznemiruju Banske dvore.
- S IDS-om kao i bez njega. Nakon što im je otišao Damir Kajin imaju samo dva zastupnika i zato se ne uzbuđujemo pretjerano zbog Jakovčićevih izjava, priznao nam je jedan visoki Vladin dužnosnik.
Ali, sasvim je druga priča kad je u pitanju HNS sa svojih 15 zastupnika. Njih u SDP-ovom dijelu Vlade itekako ozbiljno shvaćaju, premda je trenutačni rejting narodnjaka mizernih 1,7 posto.
- HNS je doista problem. Ta je stranka u previranjima, njihovi članovi su u kampanji za unutarstranačke izbore i nije jasno tko uopće sada vodi HNS, žalio se jučer jedan utjecajni socijaldemokrat zbog sve češćih iskakanja HNS-ovaca.
No, čini se da je SDP zbog mira u kući i opstanka Vlade i dalje spreman popuštati svojim ključnim koalicijskim partnerima. Stoga će, po svemu sudeći, odustati od poreza na nekretnine, iako taj zakon ministar Slavko Linić već tjednima predstavlja javnosti i skuplja primjedbe ne bi li izradio konačan prijedlog. Da je upravo porez na nekretnine najviše sporan HNS-u potvrdio je i predsjednik njihovog zastupničkog kluba Jozo Radoš, koji je u intervjuu Jutarnjem listu čak kalkulirao s mogućnošću izlaska iz Vlade u slučaju da taj porez SDP pošalje u proceduru.
Kako neslužbeno doznajemo, premijer Zoran Milanović razgovarao je s potpredsjednicom Vlade Vesnom Pusić i posljedica toga je njezino priopćenje u kojem je u potpunosti odbacila opciju HNS-ovog napuštanja koalicije, ističući da je ona stabilna.
Za tu stabilnost SDP će žrtvovati porez na nekretnine, ali neće propustiti javnosti objasniti što Hrvatska zbog toga gubi i tko je kriv. U SDP-u smatraju da je taj zakon trebao biti jedna od strateških reformi, podloga za promjene u sustavu socijalne skrbi i način na koji će se prikupiti sredstva kako bi se smanjila davanja gospodarstva odnosno zdravstveni doprinosi. Ako se to ne dogodi, SDP će odgovornim proglasiti HNS. Dijelom je to jučer naznačio i sam Linić.
- Ne bude li tog zakona, neće biti ni smanjenja doprinosa u zdravstvu, a onda to znači da moramo odustati od dijela naših planova koji se tiču rasterećenja gospodarstva, kazao je Linić. Dodao je i da je Plan 21 predviđao uvođenje poreza na imovinu, kako bi se smanjili doprinosi, odnosno nameti na radničke plaće, a teret financiranja zdravstva prebacio na bogatije građane. (J. MARIĆ, D. CIGLENEČKI)