Nema sumnje da članovi istarskog etno sastava Šćike znaju svirati, da vole glazbu, posebno istarsku tradicijsku. Nema dvojbi da je ta strast prema tradiciji u njih autentična i utemeljena, budući da su godinama aktivno djelovali u kršanskom folklornom KUD-u "Ivan Fonović Zlatela", iz kojeg je i nastala jezgra ovog ambicioznog kršansko-pićansko-pulskog benda. Također, nije upitno da se Šćike dobro snalaze u različitim muzičkim pravcima i žanrovima jer žele transformirati tradicijsku glazbu Istre i tako je sačuvati od zaborava. Pritom se i dobro zabavljajući.
Sve se to može čuti na njihovom svježe objavljenom debitantskom albumu "Istriana Jones", u izdanju male izdavačke kuće Music Star iz Matulja, u koji je uložen velik i dugotrajan, trogodišnji stvaralački trud. Ostaje, međutim, otvorenim pitanje o autorskom dosegu spoja tradicijskog i modernog.
Dosadašnji bendovski odabir singlova ("Na gori je bura", "Zaspa'j Pave, suptilna "Draga nam je zemlja" kao i privlačna diskoidna "Da bi se Ive oženi", u kojoj gostuje Franko Krajcar) pogodio je potencijalno najkomercijalnije skladbe albuma.
Etno skupinu Šćike čine Zoran Karlić (vokal, prateći vokal, mih, mala sopela, volarice, klarinet, mišnjice i blok flauta), Dorijan Floričić (vokal, prateći vokal, harmonika, bajs, djembe i bongosi), Armin Poldrugovac (bajs, bas gitara i prateći vokal), Masimo Fornažar (dijatonska harmonika "triestina", harmonika i šuškalice), Ratko Barać (prateći vokal, akustična i električna gitara), Milan Grbić (violina i prateći vokal), Moreno Marušić (bubnjevi), a suradnik na albumu bio je i bubnjar Željko Đikić Đika. (Z. ANGELESKI)
OPŠIRNIJE U DANAŠNJEM TISKANOM IZDANJU