Sanaderov usud odlucen u Bruxellesu?

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Iako dobar dio hrvatske javnosti kao pravu poslasticu išcekuje kablograme poslane iz zagrebackog veleposlanstva prema State Departmentu, oni za sada još uvijek nisu dostupni, a cak je i pitanje kad ce biti. No, zahvaljujuci indeksu koji je izradio britanski Guardian, može se vidjeti kojih je datuma komunikacija bila intenzivna izmedu Zagreba i Washingtona. Svakako ce biti zanimljivo pogledati sadržaje kablograma slanih pocetkom lipnja prošle godine.

Naime, u diplomatskim kuloarima postoji prica kako je na sastancima u Bruxellesu održanima 18., 19. i 20. lipnja Ivo Sanader bio primoran napustiti mjesto premijera Hrvatske, te da je na tim sastancima sudjelovao i americki veleposlanik Robert Bradtke.

Možda nije povezano s tim glasinama, no u danima prije tog navodnog sastanka veleposlanstvo je intenzivno kontaktiralo State Department. Tako su 10. lipnja poslana dva dopisa koje slijedi cak pet poslanih dva dana kasnije. Od 15. do 17. lipnja šalje se dodatnih pet izvještaja, a samo 17., znaci dan prije bruxelleskih dogadaja, dolaze dva. Za sada se samo može nagadati ima li toliko slanje izvještaja veze sa sastankom i Sanaderovim odlaskom.

I dok se s nestrpljenjem išcekuju americki izvještaji o odlasku Sanadera, zanimljivo je zamijetiti i kako SAD intenzivira svoje izvještavanje kad su parlamentarni izbori u pitanju. U srpnju 2007. godine, pred posljednje održane izbore za Sabor, tako su se kriptirane linije užarile te je u mjesec dana poslana poveca kolicina dopisa. Iz tog razdoblja datira i rekorder, dan s najviše poslanih izvještaja u roku od 24 sata.

Od svih 19 godina, koliko je pokriveno objavljenim dokumentima, 5. studenoga 2007. godine bio je dan s najviše komunikacije veleposlanstva s maticom u Washingtonu. Ukupno osam dopisa poslano je u ta 24 sata, a zanimljivo je da se dan prije dogodio jedan od najvecih skandala u toj predizbornoj kampanji.

Naime, vojni ordinarij Juraj Jezerinac tada je s oltara crkve pozvao ljude da ne glasuju za SDP, što je izazvalo veliku buru u javnosti. Cak je reagirao i tadašnji predsjednik Stjepan Mesic, koji je tvrdio da svecenstvo koje je unutar vojnog sustava nema što ulaziti u predizborne aktivnosti, te je cak i objašnjavao kako kao vrhovni zapovjednik HV-a može na neki nacin kazniti Jezerinca. Od te price na kraju nije bilo ništa, no Amerikancima je ocigledno bila zanimljiva, kada se toliko kablograma slalo tog dana.

To je i inace bilo vrijeme intenzivne komunikacije, tako se 23. studenoga, dva dana prije izbora, put Washingtona šalje pet izvještaja, dan poslije izbora slijede još dva. Analiticki dio o izborima ocigledno je uslijedio 28., 29. i 30. studenoga, kad prva dva dana u State Department stižu po cetiri izvještaja, a posljednjeg dana studenoga cak pet.

Iako je vecina dokumenata iz recentnije povijesti, u dokumentima koji ce se objaviti nalazi se i dosta dopisa iz vremena Domovinskog rata. Po indeksiranju je lako zamijetiti kako se dobar dio njih odnosi na ratne zlocine, no o cemu se pojedinacno radi, bit ce vidljivo tek po objavi sadržaja na internetu.(T. P., D. Ra./Novi list)

OPŠIRNIJE U DANAŠNJEM TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter