Zastupnici Europskog parlamenta podnijeli su 93 amandmana na izvješce izvjestitelja Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannesa Swobode, u kojima se, izmedu ostaloga, cestita Hrvatskoj za hrabrost da se obracuna s korupcijom medu politickom elitom i poziva da se ispitaju navodi bivšeg šefa carine da je dio nezakonito stecena novca išao za lobiranje u Bruxellesu.
Vanjskopoliticki odbor Europskog parlamenta raspravljat ce 25. sijecnja u drugom citanju o Swobodinu izvješcu i podnesenim amandmanima, a dan poslije odbor ce izglasati prijedlog rezolucije koji se onda upucuje na plenarno zasjedanje Europskog parlamenta, koji bi o tome trebao glasati u veljaci 2011.
Troje zastupnika iz socijalisticke frakcije u Europskom parlamentu Goran Farm (Švedska), Ricahard Howitt (Velika Britanija) i Veroniqe De Keyser (Belgija) podnijeli su amandman u kojem se izražava "ozbiljna zabrinost zbog svjedocenja bivšeg šefa hrvatske carine i riznicara HDZ-a Mladena Barišica pred nacionalnom antikorupcijskom agencijom USKOK, posebice u pogledu uporabe novca stecenog kroz nezakonito poslovanje za placanje lobista u Bruxellesu".
U amandmanu se takoder poziva tijelo EU-a za borbu protiv prijevara OLAF da "tijesno suraduje s hrvatskim vlastima da bi se to pitanje razjasnilo".
Isti zastupnici cestitaju Hrvatskoj na pokazanoj "hrabrosti u pogledu optužbi za korupciju svoje politicke elite" te se "u tom pogledu bilježi zahtjev Ureda hrvatskog državnog odvjetnika za skidanje imuniteta Ivi Sanaderu i izdavanje uhidbenog naloga, te se od hrvatskog i austrijskog pravnih sustava ocekuje da djeluju sukladno nacelima sudske neovisnosti i pravilima EU-a o izrucenju".
Najveci dio amandmana odnosi se na borbu protiv korupcije. Swoboda je podnio amandman na svoj tekst u kojem ponešto ublažava raširenost korupcije u zemlji. Umjesto recenice da korupcija "ostaje široko rasprostranjena u Hrvatskoj i da korupcija obuhvaca gotovo sve segmenta društva", sada predlaže da se kaže "da se cini da je korupcija široko rasprostranjena i da obuhvaca gotovo sve segmente društva".
Zastupnici Europske pucke stranke Bernd Posselt (Njemacka), Cristian Dan Preda (Rumunjska) predložili su da se izbaci dio o širokoj rasprostranjenosti korupcije te da se pozdrave napori hrvatske Vlade u "zauzimanju cvrstog stajališta protiv svih oblika korupcije".
Nekoliko amandmana odnosi se na hrvatsku suradnju s Haaškim sudom, ali se u svima zadržava dio iz originalnog Swobodina izvješca u kojem se Vijece EU-a poziva da uzme u obzir odluku Sudskog vijeca prema kojoj se ne može s punom sigurnošcu utvrditi da topnicki dnevnici, koje tužiteljstvo traži, još uvijek postoje.
Slovenski zastupnici iz socijalisticke frakcije Tanja Fajon i Zoran Thaler podnijeli su amandman u kojem kažu da se "sloboda izražavanja, ukljucujuci slobodu i pluralizam medija opcenito poštuju", a hrvatske vlasti se pozivaju da "pojacaju istragu o prijetnjama novinarima koji rade na slucajevima korupcije, organiziranog kriminala i drugih nezakonitih aktivnosti".
Oni takoder pozdravljaju presudu za ubojstvo Ive Pukanica, ali isticu da HRT i dalje ima poteškoca s izborom novog ravnatelja.