Bivši premijer Ivo Sanader ovog bi petka mogao biti izrucen Hrvatskoj. Nakon što je austrijska ministrica pravosuda Beatrix Karla potpisala u petak dozvolu za Sanaderovo izrucenje, preostale su tek formalnosti. Iz austrijskog ministarstva pravosuda predmet je potom vracen na sud u Salzburgu, koji ce odluku o izrucenju proslijediti austrijskom MUP-u.
Policije dvaju zemalja dogovorit ce sve pojedinosti oko izrucenja Sanadera, no vec sad je poznato da ce se vracati u Hrvatsku u pratnji Marine Gašpar, hrvatske državljanke uhicene u Austriji s kokainom.
Službeni izvori u MUP-u još nemaju informacija kad ce Sanader biti izrucen, kao ni Sanaderov odvjetnik Goran Suic. Za petak je, medutim, zakazano izrucenje Marine Gašpar, pa se može ocekivati da ce u istom transportu i Ivo Sanader stici u Hrvatsku. To bi znacilo da ce Sanader iz Salzburga kolima biti prevezen do zrakoplovne luke u Becu, odakle ce avionom biti prebacen u Zagreb, uz pratnju austrijske policije. U Zagrebu ce ga preuzeti hrvatska policija i odvesti u Remetinec, jer mu je sud odredio pritvor zbog opasnosti od bijega.
Ivo Sanader uhicen je u Austriji 10. prosinca prošle godine, nakon što je Sabor prihvatio USKOK-ov zahtjev da ga se pritvori zbog istrage u aferi "Fimi-medija" u kojoj su desetine milijuna kuna izvucene iz državnih poduzeca.
Istodobno je protiv Sanadera otvorena istraga i zbog HEP-ovog pogodovanja DIOKI-ju, prodajom jeftinije elektricne energije i pozajmicom. Vlasnik DIOKI-ja Robert Ježic takoder je bio uhicen, a kasnije je protiv Ježica i Sanadera istraga proširena zbog sumnje da je HEP-ovom pogodovanju DIOKI-ju prethodilo mito, odnosno kupovina luksuznog blindiranog BMW-a.
U meduvremenu, protiv Sanadera je otvorena istraga i zbog zloporabe položaja potpredsjednika Vlade 1995. godine, dogovaranjem provizije od Hypo banke, koja je Hrvatskoj dala kredit za opremanje veleposlanstava. Otvorena je i nova istraga protiv Sanadera i Ježica zbog sumnje da su pokušali oštetiti JANAF na nacin da to javno poduzece kupi zemljište od DIOKI-ja, a istraga za Fimi-mediju proširena je i zbog sumnje u pranje novca.
Najnovijom USKOKO-ovom istragom Sanadera se sumnjici da je od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadyja primio 10 milijuna eura mita kako bi MOL stekao prevladavajuca upravljacka prava u Ini, iako je imao manji vlasnicki udjel.
Ivi Sanaderu i njegovoj obitelji blokirana je znatna pokretna i nepokretna imovina, izmedu ostalog i kolekcija umjetnina. (Sergej ABRAMOV/Novi list)