Sanader pravomoćno osuđen na 8 i pol godina zatvora

Ivo Sanader pravomćno osuđen na osam i pol godina zatvora u slučaju Hypo (N. REBERŠAK/Novi list)
Ivo Sanader pravomćno osuđen na osam i pol godina zatvora u slučaju Hypo (N. REBERŠAK/Novi list)

Vrhovni sud donio je pravomoćnu presudu protiv bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera zbog ratnog profiterstva u 'slučaju Hypo' i primanja mita od mađarskog MOL-a, što je za ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka potvrda da nisu bili zaštićeni nacionalni interesi kod prodaje Ine, dok je MOL razočaran takvom odlukom suda.

"Odluka je sa spisom danas dostavljena prvostupanjskom sudu, a sadržaj odluke s obrazloženjem bit će objavljen na web-stranici Vrhovnog suda Republike Hrvatske nakon primitka obavijesti prvostupanjskog suda o njenom otpremanju strankama", objavio je poslijepodne Vrhovni sud.

Zagrebački Županijski sud zaprimio je tu odluku Vrhovnog suda koji je, nakon žalbenog postupka potvrdio prvu presudu bivšem premijeru u slučajevima Hypo i Ina-MOL, umanjivši mu kaznu s 10 na osam i pol godina zatvora. Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić potvrdio je poslijepodne da je odluka stigla na sud te da je, uz umanjenu kaznu, potvrđena prvostupanjska osuđujuća presuda.

"Osuđujuća presuda je potvrđena, a kazna je umanjena na osam i pol godina", izjavio je Devčić Hini. Dodao je da će odluku Vrhovnog suda, najvjerojatnije u ponedjeljak primiti Sanaderova obrana i tužiteljstvo.

Na prvu nepravomoćnu presudu bivšem premijeru, donesenu u studenom 2012. žalili su se obrana i tužiteljstvo, a Vrhovni je sud njihove argumente saslušao na javnim sjednicama krajem ožujka i početkom travnja.

I dok je obrana tražila da se ukine presuda nekada najmoćnijem hrvatskom političaru i naredi novo suđenje, Uskok je u žalbi zahtijevao da mu se kazna poveća na zakonski maksimum od 15 godina.

Obrana je u žalbenom postupku isticala da najspornijim smatra što je sud odbio niz njihovih svjedoka, a bezrezervno poklonio vjeru 'neistinitim iskazima' ljudi koji su teretili Sanadera.

Među njima su najvažniji bivši riječki tajkun Robert Ježić, koji je posvjedočio da je Sanader preko inozemnih računa njegove tvrtke Xenoplast primio pet milijuna eura, odnosno polovinu dogovorenog mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija, te Drago Vidaković koji je rekao da je vidio kako je čelnik Hypo banke Wolfgang Kulterer Sanaderu predao proviziju nakon što je Hrvatskoj 1994. odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstva.

Uz Uskok i obranu na presudu se žalila i bivša Ježićeva tvrtka Dioki, sljednik švicarskog Xenoplasta. No, njihova je žalba odbačena kao neosnovana pa Dioki, kao što je stajalo u prvostupanjskoj presudi, državi mora uplatiti pet milijuna eura.

Sanader će 15 dana od primitka pravomoćne odluke u proračun morati uplatiti 3,6 milijuna kuna koliko je kao proviziju sredinom 90-ih, na dužnosti zamjenika ministra vanjskih poslova, primio od austrijske Hypo banke, zbog čega je osuđen kao prvi ratni profiter u Hrvatskoj.

Vrdoljak: Nisu bili zaštićeni nacionalni interesi

Ministar gospodarstva i čelnik Vladina pregovaračkog tima u pregovorima s mađarskim MOL-om oko upravljanja Inom, Ivan Vrdoljak smatra da odluka Vrhovnog suda u procesu protiv Ive Sanadera potvrđuje da u procesu prodaje Ine MOL-u nisu bili zaštićeni hrvatski interesi.

"Kao glavni pregovarač čitavo vrijeme ističem da želimo zaštiti nacionalne interese, a ova pravomoćna presuda potvrđuje naše tvrdnje da u procesu prodaje INA-e MOL-u nisu bili zaštićeni interesi Republike Hrvatske. Radi se o još jednoj potvrdi da su pregovori koje je pokrenula hrvatska Vlada i arbitražu pred međunarodnim tijelima u potpunosti opravdani", navodi se u izjavi ministra Vrdoljaka koju je medijima dostavilo Ministarstvo gospodarstva.

MOL razočaran presudom

Mađarska naftna i plinska kompanija MOL izrazila je danas razočaranje presudom Vrhovnog suda u slučaju Sanader, odlučno odbacila sve sugestije o neprimjerenom poslovnom ponašanju, te će nastavit braniti se od svih tvrdnji o nezakonitim praksama.

"Grupa MOL s poštovanjem je primila na znanje presudu u slučaju Sanader, objavljenu u medijima, ali je jako razočarana dijelom odluke koji se odnosi na navodno nepropisno ponašanje MOL-ovih dužnosnika u vezi s INA-om", stoji u odgovoru mađarske kompanije na Hinin upit.

"Neovisno i nepristrano utvrđivanje činjenica na sudu i njihova valjana sudska procjena neophodni su faktori za inozemne ulagače pri odabiru lokacije (za ulaganje), ali očito nisu bez iznimke zajamčeni u današnjoj Hrvatskoj", kažu u MOL-u.

Iz mađarske kompanije navode i da MOL ni u jednom trenutku nije bio dio pravnog postupka, pa nema na raspolaganju pravni lijek na odluku. No, MOL odlučno odbacuje sve sugestije o neprimjerenom poslovnom ponašanju i nastavit će se braniti od svih tvrdnji o nezakonitim praksama.

"Predsjednik uprave i izvršni direktor (Hernadi) i dalje ima puno povjerenje odbora MOL grupe. MOL-ova strategija prema Ini neće se mijenjati", navode iz MOL-a. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter