Šampion sajma - pršut Mladena Dujmovića


Četrdesetak marki ukusnih pršuta iz desetak mediteranskih i južnoeuropskih zemalja, niz drugih ne manje atraktivnih autohtonih proizvoda iz Istre i susjednih regija, doista veliki broj ljudi, mnoštvo pozitivne energije i želje za upoznavanjem, razmjenom iskustava i sklapanjem novih prijateljstava, to je atmosfera u kojoj je danas u Tinjanu otvoren jedanaesti po redu Internacionalni sajam pršuta (ISAP), manifestacija koja bi ovaj put, zahvaljujući i lijepom vremenu, mogla privući još više od lani rekordnih 22.000 posjetitelja.

Ceremonija svečanog otvorenja 11. ISAP-a bila je kratka, dostojanstvena i inspirativna za planiranje ostatka dana. Načelnik općine Tinjan Goran Hrvatin je izražavajući dobrodošlicu svim gostima naglasio da je zahvaljujući ISAP-u Tinjan postao poznat širom Hrvatske, ali i izvan Europe, dodao je da se turistički imidž Tinjana u najnovije vrijeme dade izračunati i rekordnim porastom broja turističkih dolazaka i noćenja, te izvijestio da je ovih dana počelo uređenje Intrepretacijskog centra – Kuće istarskog pršuta koji će priču o ovoj istarskoj deliciji predstavljati tijekom cijele godine. U ime ovogodišnjeg partnera ISAP-a, konzorcija proizvođača parmskog pršuta iz grada Parme i općine Langhirano, uzvanike je pozdravio pročelnik općine Langhirano Mauro Lamoretti, rekavši kako se u ovom, već drugom posjetu tinjanskom ISAP-u, parmsi pršutari nadaju obnoviti ranija prijateljstva i uspostaviti nova.

Nema pršuta bez Istre, ni Istre bez pršuta

Predsjednik Udruge proizvođača istarskog pršut Milan Buršić u svom je obraćanju uzvanicima istaknuo kako istarski pršutari daju doprinos ovoj manifestaciji prije svega povećanjem kvalitete svojih proizvoda, i pozvao sve na fetu dobrog pršuta. Prije toga ipak je uslijedilo još malo govorancije. Istarski župan Valter Flego rekao je kako je nezamisliva Istra bez pršuta, maslinovog ulja, malvazije, supe, ali kako su i svi ti proizvodi nezamislivi bez Istre, oni daju dodatnu vrijednost Istri, a Istra njima, odnosno, svi proizvodi koji imaju Istru u svome imenu – vrijede više.

Državni tajnik u Državnoj upravi za javnu nabavu Ivan Bubić prenio je sudionicima sajma podršku hrvatske Vlade gospodarskim incijativama, te pozvao sve na zajedništvo u korištenju prilika koje pruža Europska unija. Pomoćnica ministra turizma Monika Udovičić, ovdje i u svojstvu izaslanice predsjednika hrvatske Vlade, istaknula je da je ISAP promijenio Tinjan učinivši od njega brend za kojega svi znaju, pretvorivši ga u gastronomsku meku u koju svi rado dolaze i rado joj se vraćaju. Tinjan je prepoznao gastroturizam kao strategiju dobre budućnosti, shvativši također da u temelju dobre priče mora biti dobar proizvod, u ovom slučaju istarski pršut, i stoga je posebnu podršku izrazila ovdašnjim pršutarima, Dujmoviću, Antoloviću i Milohaniću, ali i drugim istarskim pršutarima koji se 365 dana u godini trude da bi se danas na ISAP-u moglo ponuditi najbolje iz njihovih pršutana.

Saborski zastupnik Anton Kliman, u svojstvu izaslanice hrvatske predsjednice, rekao je pak da "Istrijani grabe svoje prilike, imaju svoje vizije, znaju što rade, i tako dolazi do ovakvih manifestacija", te je čestitao Tinjancima na uspjehu njihova ISAP-a, a gostima poručio da se na primjeru ovog događanja ugledaju "kako se može živjeti od vlastitog rada kada se dobro razmisli i kada se projekti pokrenu".

Bodovni rekord ISAP-a

Nakon ovih pozdravnih govora uslijedilo je simbolično otvorenje sajma rezanjem "prve fete pršuta": svaki na svom stalku svojim nožem na svome pršutu prvu sajamsku fetu odrezali su istovremeno Anton Kliman, Monika Udovičić, Ivan Bubić, Valter Flego, Goran Hrvatin te predstavnik konzorcija pršutara iz Parme Matteo Baldi.

Uslijedila je podjela priznanja najuspješnijim pršutarima na ovogodišnjem ISAP-ovom ocjenjivanju, kroz koje je prošlo rekordnih 30 pršuta. "Sve više pršuta dolazi nam na ocjenjivanje jer sve više pršutara shvaća kako im je osvojena nagrada važna i kao marketinški alat, ali i kao dodatna vrijednost njihova proizvoda", istaknula je Blanka Sinčić Pulić, predsjednica Udruge senzornih analitičara Gustus, koje je obavilo ocjenjivanje pršuta. Svi pršuti koji su poslani na ocjenjivanje prešli su minimalni bodovni prag od 75 bodova i osvojili neku od medalja, a čak je njih 16 nagrađeno zlatnim medaljama. Laureat ovogodišnjeg ISAP-a je najiskusniji i najtrofejniji istarski pršutar Mladen Dujmović, čiji je istarski pršut s oznakom izvornosti proglašen šampionom cijelog sajma, i šampionom u kategoriji istarskog pršuta, a s osvojena 93 od mogućih 100 bodova Dujmović je ujedno ostvario i bodovni rekord sajma, osvojivši najviše bodova otkako se uopće provodi ocjenjivanje.

Šampionsku titulu u kategoriji dalmatinskih pršuta s oznakom geografskog podrijetla osvojila je tvrtka Euro delikatese sa sjedištem u Zagrebu, i pršutanom u mjestu Runović pokraj Imotskoga, a šampionsku plaketu primio je u ime ove tvrtke Zoran Malenica.

Zlatne medalje uručene su u kategoriji istarskog pršuta s oznakom izvornosti pršutanama Jelenić iz Svetog Petra u Šumi, Pisinium iz Pazina te Milohanić iz Tinjana; zlatnu medalju za dalmatinski pršut dobila je pršutana Voštane iz Voštana kraj Trilja; u kategoriji nedimljenog pršuta zlatnom medaljom nagrađeni su pršutana Mesnine Peloz iz Nove Gorice u Sloveniji za Vipavski pršut, OPG Franjul iz Svetog Petra u Šumi, pršutana Tomaso iz sela Vošteni kraj Sv. Lovreča, te austrijska pršutana Vulcano iz Auersbacha; dok su u kategoriji dimljenih pršuta zlatnim medaljama nagrađene pršutane Mrki iz Pakovog Sela, Braniteljska zadruga Lemeš iz Siverića kraj Drniša, Baba Delicije iz Pakovog Sela kraj Drniša, OPG Vlade Ferbežara iz slavonskog Otoka, te pršutana Porcus iz mjesta Konjevrate pokraj Šibenika. Zlatnu medalju dobila je i kuhana šunka proizvođača Buretić Bregi iz okolice Matulja.

Španjolci ponovno hit

U satima koji su uslijedili, štandovi dobitnika šampionskih plaketa i zlatnih medalja bili su opsjednuti sladokuscima koji su htjeli kušati najbolje ovogodišnje pršute, a polet radoznalosti vodio je posjetitelje od štanda do štanda kroz zanimljive organoleptičke avanture odnosno kušanje pršuta različitih tipova, različite starosti (i do tri godine), i iz različitih zemalja (Španjolci su ponovno bili hit iako je njihov pršut bio tri puta skuplji od svih ostalih), uz pršut trebalo je kušati i čašu vina neke od tinjanskih i drugih istarskih vinarija (a na izboru su bili Banko, Schifflin, Paljuh, još jedan Paljuh i Mušković, dok je poseban poseban gost bila vinarija Tomaz), sireve su nudili Silvano Orbanić i OPG Fabris, mnogi su pršutari uz pršut nudili još i svoje kobasice, pancetu, žlomprt, čvarke i druge proizvode, mogao se kušati čak i slavonski kulen, a izvan velikog šatora bilo je i slastica, eko-proizvoda, voća, fritula, i mnogočega drugoga.

U nedjelju sajam je za posjetitelje otvoren od 11 do 23 sata. (Davor ŠIŠOVIĆ, snimio Neven LAZAREVIĆ)

Kako izgleda na Sajmu pršuta u Tinjanu možete vidjeti uživo ovdje:

http://www.livecamcroatia.com/eventi/tinjan-sajam-prsuta/


Podijeli: Facebook Twiter