Zimmerman (29) je bio pripadnik "građanske straže", koju čine stanovnici pojedine četvrti koji provode redovne ophodnje ulicama kako bi spriječili provale i krađe. U svojoj obrani on je naveo da je 26. veljače 2012. tijekom takve ophodnje primijetio Martina (17) i upitao ga što radi. On mu, navodno, nije htio odgovoriti, pa je Zimmerman nazvao policiju, koja mu je rekla da šalje svoje vozilo i da se on udalji. No Zimmerman to nije učinio već je nastavio pratiti Martina, nakon čega je došlo do fizičkog sukoba tijekom kojeg je Zimmerman, kako tvrdi, u strahu za svoj život morao pucati u Martina, koji je potom podlegao ozljedama.
Tužiteljstvo je tvrdilo da se on htio "igrati policajca", da je slijedio mladog crnca i pucao u njega bez ikakva povoda.
Cijeli je slučaj uzrokovao velike polemike u američkom društvu glede rasnih pitanja i problema oko posjedovanja oružja. Možda se za njega nikad ne bi ni čulo da je policija odmah reagirala i privela Zimmermana, no oni su povjerovali njegovoj priči o samoobrani i pustili ga na slobodu, da bi bio uhićen tek poslije mjesec i pol dana nakon što je priča izašla u javnost i izazvala zgražanje lokalne zajednice i cijele zemlje.
O tom se slučaju oglasio i američki predsjednik Barack Obama, zbog njega je načelnik policije u Sanfordu morao dati ostavku, a cijeli je gradić od 54 tisuće stanovnika došao pod povećalo američkog ministarstva pravosuđa.
Oslobađajuća presuda popnovno je podijelila Ameriku - dok neki slave, drugi glasno prosvjeduju, tvrdeći da je američki pravosudni sustav ponovno zakazao na štetu slabijih. (Hina/Reuters)