Pojacan pritisak Sjedinjenih Americkih Država (SAD) da se sa sjevera Kosova povuce srbijanska policija jedno je od najozbiljnijih i najtežih pitanja s kojima ce se suociti nova srbijanska vlada, piše u utorak beogradski ''Blic'' dodajuci da je to pitanje od vrhunskog politickog i sigurnosnog znacenja za lokalno srpsko stanovništvo, ali i cijelu regiju te da ce utjecati i na pregovore o statusu sjevera Kosova.
''I ako do sada nisu pružili niti jedan dokaz da su u stanju zaštititi srpsko stanovništvo na Kosovu, SAD i Njemacka traže od Srbije povlacenje svojih policajaca sa sjevera Kosova i Metohije'', piše taj dnevnik, navodeci da Srbija službeno nema sigurnosne snage na sjeveru Kosova, ali da je, po rijecima neimenovanih izvora, javna tajna da je ondje izmedu 300 i 400 angažiranih djelatnika srbijanskog MUP-a, a da je, po procjenama stranih službi, u tom podrucju izmedu tisucu i dvije tisuce srpskih obavještajaca.
Srbi sa sjevera Kosova ne prihvacaju kosovske vlasti, a rijeka Ibar, koja dijeli Kosovsku Mitrovicu na sjeverni dio, vecinski nastanjen Srbima i južni, u kojemu pretežito žive Albanci, istodobno se smatra crtom koja simbolicno razdvaja sjever Kosova, naseljen pretežito Srbima, od ostatka Kosova, gdje žive vecinom Albanci.
Medu 15 ministarstava koja ce, kako se ocekuje, ciniti novu srbijansku vladu, ne bi trebalo biti ministarstva za Kosovo, koje je postojalo u vladi na odlasku i onoj prije nje, a Kosovo ce, kako u utorak prenose beogradske ''Vecernje novosti'', biti prije svega u nadležnosti ureda za Kosovo koji ce najvjerojatnije djelovati pri novoj vladi.
Uz ured za Kosovo, kako doznaje taj dnevnik, Kosovom ce se baviti i posebni odjeli koji ce postojati pri svakom od ministarstava, s timovima ljudi koji ce se baviti obrazovanjem, zdravstvom, financijama, pravosudem i drugim podrucjima vezanim uz Kosovo, a svi odjeli ce suradivati s uredom za Kosovo. (Hina)